Nie tylko w Polsce pogarsza się sytuacja firm budowlanych

Red.: |Data publikacji:

Choć koniunktura w lipcu była na zbliżonym poziomie do czerwca, najwyższy pesymizm panuje w Polsce wśród firm budowlanych. W Niemczech z kolei odnotowywana jest fala rezygnacji z wielu projektów budowlanych.

Jak wynika z ostatnich danych GUS, wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie niższym lub zbliżonym do prezentowanego w ubiegłym miesiącu. Okazuje się jednak, że największym pesymizmem charakteryzują się firmy z sekcji przetwórstwa przemysłowego (NSA na poziomie -15,6) oraz budownictwa (NSA na poziomie -15,2).

W lipcu podmioty z sektora budownictwa najbardziej odczuwają też skutki wojny w Ukrainie i jej skutki dla prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, gdyż 25,8 proc. respondentów określiło je jako poważne. Branża budowlana najczęściej wskazywała na wzrost kosztów (czynnik ten wymieniło 84,1 proc. ankietowanych) oraz zakłócenia w łańcuchu dostaw (50,9 proc.  wskazań respondentów).

Również w Niemczech nastroje w budownictwie nie są najlepsze. Nadal wiele projektów budowlanych jest tam odwoływanych, a odsetek poszkodowanych przez ten fakt firm nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. W lipcu 11,5 proc. firm budowlanych odczuło skutki odwoływanych projektów, gdy w czerwcu odsetek ten wyniósł 12,3 proc. Z danych instytutu Ifo wynika również, że powodów takiego stanu rzeczy należy szukać w rosnących kosztach budowy, wysokich stopach procentowych i zmniejszonych możliwości finansowania projektów. Fala rezygnacji z projektów budowlanych notowana jest w Niemczech od kwietnia.

Zobacz również

Grupa IFN liczy w tym sezonie na rynek remontowy

Grupa IFN liczy w tym sezonie na rynek remontowy

Grupa IFN odnotowała około dwucyfrowy wzrost przychodów w sezonie 2022. Na uwagę zasługuje dynamiczny wzrost firmy Neuffer, która w grupie specjalizuje się na sprzedaży stolarki online. W tym roku austriacka spółka liczy na rozwój rynku remontowego.

MFO odczuwa spadek koniunktury w budownictwie

MFO odczuwa spadek koniunktury w budownictwie

MFO podsumował pierwszy kwartał pod względem finansowym. Firma odnotowała znaczący spadek wartości przychodów ze sprzedaży.

ML System zakończył kwartał dwoma patentami na szyby

ML System zakończył kwartał dwoma patentami na szyby

ML System podliczył wyniki handlowe z I kwartału. Firma odnotowała spadek wartości przychodów ze sprzedaży.

1