Nie ma planety B

Red.: |Data publikacji:

Inwestycje w fotowoltaikę oznaczają dla przedsiębiorstw oszczędności na kosztach prądu kupowanego z sieci. Jednocześnie są dowodem odpowiedzialności za środowisko i stanowią jeden z etapów wymaganego w przyszłości osiągnięcia zerowego śladu węglowego. Tak więc na całym świecie wiele firm produkcyjnych inwestuje w instalacje fotowoltaiczne, które zasilają własne fabryki. To jest coraz bardziej powszechny trend, widoczny również w Polsce, pomimo złej sytuacji gospodarczej.

Wiśniowski rozpoczyna produkcję energii na potrzeby zakładu. Jak podaje firma, instalacja o mocy ponad 1 MW pokryje 1/6 dziennego zapotrzebowania. Będzie to możliwe dzięki panelom fotowoltaicznych o powierzchni 8 tys. m2, zamontowanym na autorskiej konstrukcji.

Z własnej elektrowni korzysta też Metal-Plast, który w tym roku zakończył dużą inwestycję. Na dachach wiat magazynowych zamontowano 956 paneli fotowoltaicznych. Łączna powierzchnia ogniw to 1,5 tys. m2. Maksymalna możliwa do osiągnięcia moc instalacji wynosi 434,98 Wp. Natomiast szacowana roczna produkcja energii ma się utrzymywać na poziomie 400 MWh. Oprócz tego firma wykorzystuje energię pochodzącą ze schładzania regranulatu do ogrzewania hal produkcyjnych.

Mirox, producent okien i drzwi z PCW, zdecydował się na instalację fotowoltaiczną z kilku powodów. Jednym z nich jest niezależność energetyczna, szczególnie ważna w momencie, kiedy drastycznie rosną ceny energii. Jak zaznacza firma, wzrost rachunków za energię elektryczną stanowi dodatkowe koszty produkcji, których Mirox nie chce przerzucać na klientów. Instalacja o łącznej mocy 99 kWp została zamontowana na dachu przedsiębiorstwa i składa się z ogniw o mocy 375 Wp.

Gruntowa instalacja fotowoltaiczna w zakładzie firmy Sęk.

Z takich rozwiązań korzysta również producent stolarki budowlanej, firma Sęk. W jej zakładzie powstają m.in. okna i drzwi drewniane. Dodatkowym argumentem za zainwestowaniem w instalację solarną była wysoka energochłonność przemysłu drzewnego. Zamontowane na gruncie ogniwa w liczbie 52 szt. mają moc 460 Wp. Przy pełnej sprawności wyprodukują ok. 24 360 kWh energii.

Zobacz również

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

PSB podsumowało ceny w marketach budowlanych w marcu. To kolejny miesiąc z rzędu, w którym PSB odnotowuje spadek dynamiki wzrostu cen.

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił dużą farmę fotowoltaiczną. Jej moc wynosi 2,5 MW. Praca trwała kilka miesięcy i podzielona była na wiele etapów.

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Liczba tzw. elektrowni balkonowych w krajach DACH szybko rośnie. Montaż paneli fotowoltaicznych o niewielkiej mocy i w systemie plug-in nie wymaga specjalnych zezwoleń.

1