Nie ma planety B

Red.: |Data publikacji:

Inwestycje w fotowoltaikę oznaczają dla przedsiębiorstw oszczędności na kosztach prądu kupowanego z sieci. Jednocześnie są dowodem odpowiedzialności za środowisko i stanowią jeden z etapów wymaganego w przyszłości osiągnięcia zerowego śladu węglowego. Tak więc na całym świecie wiele firm produkcyjnych inwestuje w instalacje fotowoltaiczne, które zasilają własne fabryki. To jest coraz bardziej powszechny trend, widoczny również w Polsce, pomimo złej sytuacji gospodarczej.

Wiśniowski rozpoczyna produkcję energii na potrzeby zakładu. Jak podaje firma, instalacja o mocy ponad 1 MW pokryje 1/6 dziennego zapotrzebowania. Będzie to możliwe dzięki panelom fotowoltaicznych o powierzchni 8 tys. m2, zamontowanym na autorskiej konstrukcji.

Z własnej elektrowni korzysta też Metal-Plast, który w tym roku zakończył dużą inwestycję. Na dachach wiat magazynowych zamontowano 956 paneli fotowoltaicznych. Łączna powierzchnia ogniw to 1,5 tys. m2. Maksymalna możliwa do osiągnięcia moc instalacji wynosi 434,98 Wp. Natomiast szacowana roczna produkcja energii ma się utrzymywać na poziomie 400 MWh. Oprócz tego firma wykorzystuje energię pochodzącą ze schładzania regranulatu do ogrzewania hal produkcyjnych.

Mirox, producent okien i drzwi z PCW, zdecydował się na instalację fotowoltaiczną z kilku powodów. Jednym z nich jest niezależność energetyczna, szczególnie ważna w momencie, kiedy drastycznie rosną ceny energii. Jak zaznacza firma, wzrost rachunków za energię elektryczną stanowi dodatkowe koszty produkcji, których Mirox nie chce przerzucać na klientów. Instalacja o łącznej mocy 99 kWp została zamontowana na dachu przedsiębiorstwa i składa się z ogniw o mocy 375 Wp.

Gruntowa instalacja fotowoltaiczna w zakładzie firmy Sęk.

Z takich rozwiązań korzysta również producent stolarki budowlanej, firma Sęk. W jej zakładzie powstają m.in. okna i drzwi drewniane. Dodatkowym argumentem za zainwestowaniem w instalację solarną była wysoka energochłonność przemysłu drzewnego. Zamontowane na gruncie ogniwa w liczbie 52 szt. mają moc 460 Wp. Przy pełnej sprawności wyprodukują ok. 24 360 kWh energii.

Zobacz również

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel optymistycznie o rynku farb proszkowych w tym roku

Akzo Nobel podsumowało wyniki z pierwszego kwartału. Spółka odnotowała niewielki spadek w sprzedaży, ale prognozuje wzrost popytu na farby.

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy Mercor Doors wygasza produkcję w fabryce w Bielsku. Działalność będzie przeniesiona do zakładu w Dobrzeniu Wielkim.

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

1