Nice integruje starsze napędy

Red.: |Data publikacji:

Integracja automatyki domowej dotyczy zwykle urządzeń z komunikacją dwukierunkową. Nowość firmy Nice – integrator Core – łączy i pozwala zarządzać także napędami starszego typu, z jednokierunkową drogą radiową.

Aby poszczególne urządzenia automatyki współdziałały ze sobą, czyniły dom oszczędniejszym, bezpieczniejszym oraz komfortowym, niezbędna jest ich integracja. O tym trendzie pisaliśmy już wielokrotnie, np. TUTAJ oraz TUTAJ . Rozwiązania tego typu proponuje większość producentów automatyki domowej. Najczęściej integruje się jednak najnowsze urządzenia wyposażone w radiową komunikację dwukierunkową. A co ze starymi napędami, których mnóstwo sprzedano i zamontowano przez ostatnie kilkanaście lat? Oczywiście, ich połączenie z systemem zarządzania jest możliwe po wymianie odbiornika radiowego na nowy, dwukierunkowy.

Zdjęcie: Nice

Prostsze i tańsze rozwiązanie proponuje Nice Group, wprowadzając do oferty urządzenie integrujące o nazwie Nice Core oraz aplikację mobilną MyNice Welcome. Jak dowiedzieliśmy się w Nice Polska, ok. 90 procent automatyki tej firmy funkcjonującej u klientów sterowana jest drogą radiową typu Flor. Jest to komunikacja jednokierunkowa na częstotliwości 433.92 MHz z kodem dynamicznie zmiennym. Nadajnik (pilot) wysyła do odbiornika znajdującego się w napędzie kodowany sygnał, który po rozpoznaniu jako właściwy, trafia do siłownika. Użytkownik nie otrzymuje potwierdzenia wykonania polecenia i nie ma informacji w jakiej pozycji znajduje się brama czy roleta. 

Nice Core integruje napędy jednokierunkowe

Integrator Core łączy dowolną liczbę elementów automatyki Nice, działających w oparciu o protokół Flor. Mogą to być bramy wjazdowe, garażowe, szlabany, rolety czy żaluzje, a także piloty, czujniki oraz urządzenia systemu alarmowego MyNice. Aplikacja MyNice Welcome zainstalowana na smartfonie pozwala na sterowanie wszystkimi tymi urządzeniami. Na smartfonie można też wprowadzić dodatkowe funkcje do przycisku pilota. Na przykład, jeśli naciśnięcie otwiera bramę, to możliwe jest także jednoczesne lub opóźnione włączenie oświetlenia garażu lub aktywacja zaprogramowanej wcześniej sceny. Aplikacja pozwala ponadto na tworzenie indywidualnych scenariuszy zgodnych z nawykami użytkowników lub uruchamianych w razie wystąpienia określonych zdarzeń. Takich scenariuszy można stworzyć dowolną liczbę. System zapisuje automatycznie wszystkie konfiguracje i scenariusze w chmurze cyfrowej Nice Cloud. Nice Core w pełnej wersji, która będzie dostępna za kilka miesięcy, zintegruje wszystkie urządzenia Nice sterowane jedno- i dwukierunkowo.

Podobne możliwości posiada centralka Yooda Smart Home 2 firmy Sukces Technology Group, która zarządza napędami komunikującymi się dwukierunkowo, ale jest kompatybilna również z jednokierunkowymi. Ponadto można ją zintegrować z systemem alarmowym, ochroną pożarową, a także z asystentem głosowym Google Assistant lub Alexa.

Zdjęcie: Nice

Rozwiązania integrujące napędy jednokierunkowe bardzo podnoszą funkcjonalność automatyki, ale w pewnym sensie mają charakter doraźny. Nie pozwalają bowiem na otrzymanie informacji zwrotnej o wykonaniu zadania, więc użytkownik nie ma pełnej kontroli nad działaniem tej automatyki. Dlatego docelowo wskazana jest jednak wymiana odbiornika radiowego bądź całego napędu.

Zobacz również

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z szybą hydrożelową to jeden z najnowszych wynalazków w dziedzinie stolarki. Okazuje się, że jeśli chodzi o okna, to wciąż jest ogromne pole do innowacyjności.

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Szkło może być produkowane w czysty, zielony sposób. Nowe szkło float zaprezentował właśnie Saint-Gobain, nad podobnym rozwiązaniem pracuje AGC.

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Aluprof zaprezentował dachowy świetlik fotowoltaiczny, oparty na profilu MB-SR50N EI. Świetlik uzyskał klasyfikację odporności ogniowej REI30, co potwierdza najwyższą klasę technologiczną rozwiązania, które łączy w sobie funkcje bezpieczeństwa oraz fotowoltaiki bazującej na kropkach kwantowych.

1