Automatyka w każdym domu?

Red.: |Data publikacji:

Automatykę domową posiada coraz więcej Polaków. Cenią też komfort, oszczędności i bezpieczeństwo, jakie daje jej integracja.

Od początku XXI wieku wraz z upowszechnieniem szybkiego internetu i technologii informatycznych, idea „Smart Home” rozwija się bardzo dynamicznie. Pod tym pojęciem rozumie się zarówno kompletne systemy zarządzania budynkiem, jak i proste rozwiązania ułatwiające sterowanie kilkoma urządzeniami. 

Do powszechnego użycia weszły termostaty sterujące ogrzewaniem i klimatyzacją, czujniki zmierzchowe czy zestawy inteligentnych żarówek. Popularne stają się też elektryczne gniazdka zdalnie sterowane (wall plug), które po połączeniu z Wi-Fi służą jako włączniki, uruchamiane za pomocą smarfonu lub w zaprogramowanym czasie. Ponadto mierzą pobieraną moc i zliczają wykorzystaną energię oraz zapobiegają problemom z przepięciami.

bramka BiSecur Hörmann
Zdjęcie: Hörmann

Integracja bram, drzwi i osłon

Klienci szukający bardziej rozbudowanych rozwiązań mają do wyboru wiele systemów bezprzewodowych oraz przewodowych. Decyzja o zakupie zależy od rodzaju obiektu, ilości urządzeń do zautomatyzowania, potrzeb użytkownika i jego możliwości finansowych. W budynkach istniejących najłatwiej zastosować rozwiązania bezprzewodowe, które nie wymagają ciągnięcia kabli i kucia ścian.

Do zintegrowania kilku wybranych urządzeń służy m. in. bramka LAN/WLAN Hörmann BiSecur. Pozwala sterować napędami do bramy garażowej i bramy wjazdowej, drzwiami zewnętrznymi i innymi urządzeniami elektrycznymi, wyposażonymi w radiowy odbiornik Hörmann.

Podobne funkcje pełnić może centrala Connexoon firmy Somfy, która występuje w wariantach: tarasowym, okiennym i bramowym. Po podpięciu urządzenia do Internetu i skonfigurowaniu ze ściągniętą na smartfona aplikacją, można sterować urządzeniami, sprawdzać ich stan i projektować sceny zależne od pogody. W wersji bramowej dzięki funkcji geolokalizacji, brama otwiera się samoczynnie, po zbliżeniu się do niej auta z telefonem i zamyka, po wjeździe na posesję lub do garażu.

fibaro home center
Zdjęcie: Fibaro

Centrale domu inteligentnego

Więcej możliwości stwarza kompletny system Fibaro oparty na centrali Home Center 2. Pozwala na zarządzanie oświetleniem, sprzętem multimedialnym, a także instalacjami alarmowymi i grzewczymi. Steruje domofonami i wideodomofonami. Jego funkcjonalność podnosi obsługa komend głosowych oraz czytnik gestów. Centralka połączona z routerem Wi-Fi pozwala administrować siecią za pomocą komputera, tabletu lub telefonu.

Klienci wymagający kompleksowych rozwiązań mogą korzystać również z systemu TaHoma® Premium Somfy. Jest kompatybilny z ponad setką urządzeń i akcesoriów Somfy wyposażonych w napędy radiowe w technologii io-homecontrol. Współpracuje z roletami, bramami, elektrycznymi oknami dachowymi Velux, alarmami, kamerami i wideodomofonami. Także z klimatyzacją Hitachi, ogrzewaniem Honeywell, Danfoss czy Atlantic oraz oświetleniem firmy Philips. Aby uruchomić system wystarczy podłączyć centralę do routera i do gniazdka elektrycznego oraz skonfigurować w komputerze i smartfonie.

somfy tahoma
Zdjęcie: Somfy

Systemy bezprzewodowe oparte są najczęściej na technologii radiowej Z-Wave. Zminiaturyzowane moduły takie jak Fibaro czy F&Home Radio instaluje się w puszce podtynkowej, np. za włącznikiem światła lub rolety. Jeśli w domu jest więcej miejsca, można zamontować je w wydzielonym pomieszczeniu na szynie DIN. W miejscach gdzie nie ma zasilania sieciowego istnieje możliwość zamontowania modułów bateryjnych.

Zintegrowaną automatykę posiada coraz więcej Polaków

Zintegrowana automatyka bezprzewodowa to najlepsze rozwiązanie dla mieszkania i domu jednorodzinnego, które chce się zmodernizować bez generalnego remontu. Najlepiej sprawdza się na stosunkowo niewielkiej przestrzeni np. do 150 metrów kwadratowych z maksymalnie jedną kondygnacją. Komunikacja nie będzie wówczas utrudniona kolejnymi ścianami i stropami pięter. W większych obiektach, wielokondygnacyjnych ich zastosowanie robi się problematyczne, a dokładanie modułów wzmacniających sygnał radiowy zdecydowanie podnosi koszty. Systemy bezprzewodowe są proste w instalacji i łatwo je rozbudować. Niektóre użytkownik jest w stanie uruchomić samodzielnie. Można je przenieść, a nawet wymontować, co bywa przydatne podczas przeprowadzki z wynajmowanego mieszkania. 

Koszty bezprzewodowej automatyki są do przyjęcia nawet dla średnio zamożnych inwestorów. Ich poziom zależy głównie od liczby integrowanych urządzeń. Przykładowo: gniazdka WiFi można kupić za 100 zł, a centralę Connexoon do napędów Somfy za 700 złotych. Fibaro Starter Kit z centralą Home Center Lite kosztuje około 2000 zł. W efekcie mieszkanie o powierzchni do 100 mkw. można wyposażyć w funkcjonalny system już za 5-6 tysięcy złotych. W niewielkim domu koszt zaawansowanego systemu może wynieść kilkanaście tysięcy złotych.

1