Nasz największy rynek eksportowy będzie na plusie

Red.: |Data publikacji:

Rynek niemiecki w 2022 roku zaliczy niewielki wzrost względem sezonu poprzedniego – wynika z analizy wykonanej przez Heinze GmbH na zlecenie niemieckich organizacji branżowych.

Cykliczna konferencja „Statystyka i rynek” niemieckiego Stowarzyszenia Okna + Fasady przyniosła nam kolejne dane na temat kluczowego dla polskiej stolarki rynku. Jak informowaliśmy kilka dni temu, jesteśmy największym eksporterem okien, drzwi i bram na tamtejszym rynku (szczegóły) a Niemcy stanowią aż 1/3 naszej sprzedaży zagranicznej.

Zaktualizowane na sezon 2022 dane wskazują, że niemiecki rynek okien odnotuje niewielki wzrost. Według analityków Heinze GmbH wyniesie on 0,8 proc. W związku z dużymi zaległościami w wydawaniu pozwoleń na budowę, sektor nowego budownictwa zaliczy niewielki spadek, do poziomu 6,1 mln jednostek okiennych (spadek o 0,4 proc.). Sektor remontowy ma z kolei przynieść wzrost o 1,5 proc. do poziomu 9,85 mln jednostek okiennych.

W przypadku drzwi zewnętrznych zakładany jest na ten sezon wzrost na rynku budownictwa mieszkaniowego. Ma on wynieść 2,1 proc. i powinien zrekompensować spadki w budownictwie niemieszkaniowym. Na niemieckim rynku drzwi zewnętrznych w 2022 roku spodziewany jest wzrost o 1,4 proc do 1,41 mln sztuk, który będzie napędzany przez rynek remontowy (wzrost o 2,3 proc. do 1,009 mln sztuk). Na rynku pierwotnym spodziewany jest niewielki spadek o 0,8 proc. do 403 tys. sztuk drzwi. Aż 63,4 proc. drzwi zewnętrznych w Niemczech ma mieć podwyższoną klasę bezpieczeństwa.

Tym razem niemieccy analitycy nie pokusili się o prognozę na sezon 2023. Według nich nie jest możliwe ocenienie potencjału przyszłego roku ze względu na trudną sytuację związaną z wojną w Ukrainie, czy nadal odczuwalny wpływ pandemii.

 

Zobacz również

Strategiczne decyzje producentów profili z PCW

Strategiczne decyzje producentów profili z PCW

Grupa Rehau podjęła decyzję o sprzedaży swojej działalności w Rosji. Inny znów producent profili, Profine, ogłosił inwestycję w Serbii.

Anwis zwiększa dynamikę sprzedaży Grupy Warema

Anwis zwiększa dynamikę sprzedaży Grupy Warema

Grupa Warema podsumowała globalne wyniki za 2021 r. Firma osiągnęła wzrost przychodów o 10 proc. Do wysokich wyników przyczyniła się także działalność Anwisu.

Kongres Stolarki Polskiej za nami

Kongres Stolarki Polskiej za nami

W dniu 27 maja w Warszawie odbył się Kongres Stolarki Polskiej, organizowany przez Związek Polskie Okna i Drzwi. Była to już 12. edycja tej imprezy. Głównymi tematami spotkania były: sytuacja gospodarcza, ekologia oraz marketing.

1