Nasz największy rynek eksportowy będzie na plusie

Red.: |Data publikacji:

Rynek niemiecki w 2022 roku zaliczy niewielki wzrost względem sezonu poprzedniego – wynika z analizy wykonanej przez Heinze GmbH na zlecenie niemieckich organizacji branżowych.

Cykliczna konferencja „Statystyka i rynek” niemieckiego Stowarzyszenia Okna + Fasady przyniosła nam kolejne dane na temat kluczowego dla polskiej stolarki rynku. Jak informowaliśmy kilka dni temu, jesteśmy największym eksporterem okien, drzwi i bram na tamtejszym rynku (szczegóły) a Niemcy stanowią aż 1/3 naszej sprzedaży zagranicznej.

Zaktualizowane na sezon 2022 dane wskazują, że niemiecki rynek okien odnotuje niewielki wzrost. Według analityków Heinze GmbH wyniesie on 0,8 proc. W związku z dużymi zaległościami w wydawaniu pozwoleń na budowę, sektor nowego budownictwa zaliczy niewielki spadek, do poziomu 6,1 mln jednostek okiennych (spadek o 0,4 proc.). Sektor remontowy ma z kolei przynieść wzrost o 1,5 proc. do poziomu 9,85 mln jednostek okiennych.

W przypadku drzwi zewnętrznych zakładany jest na ten sezon wzrost na rynku budownictwa mieszkaniowego. Ma on wynieść 2,1 proc. i powinien zrekompensować spadki w budownictwie niemieszkaniowym. Na niemieckim rynku drzwi zewnętrznych w 2022 roku spodziewany jest wzrost o 1,4 proc do 1,41 mln sztuk, który będzie napędzany przez rynek remontowy (wzrost o 2,3 proc. do 1,009 mln sztuk). Na rynku pierwotnym spodziewany jest niewielki spadek o 0,8 proc. do 403 tys. sztuk drzwi. Aż 63,4 proc. drzwi zewnętrznych w Niemczech ma mieć podwyższoną klasę bezpieczeństwa.

Tym razem niemieccy analitycy nie pokusili się o prognozę na sezon 2023. Według nich nie jest możliwe ocenienie potencjału przyszłego roku ze względu na trudną sytuację związaną z wojną w Ukrainie, czy nadal odczuwalny wpływ pandemii.

 

Zobacz również

Wzrosty w segmencie żaluzji zewnętrznych i rolet

Wzrosty w segmencie żaluzji zewnętrznych i rolet

Firma Hella,  dostawca technik osłonowych, podsumowała miniony rok pod względem handlowym. Przedsiębiorstwo w tym okresie osiągnęło najwyższe w historii wyniki ze sprzedaży.

Lamilux zbliżył się do granicy 400 mln euro

Lamilux zbliżył się do granicy 400 mln euro

Grupa Lamilux osiągnęła dwucyfrowe wzrosty przychodu w sezonie 2022. Dla specjalizującej się w produkcji świetlików dachowych firmy były to rekordowe wyniki.

Sanok Rubber zakończył 2022 r. wzrostem sprzedaży

Sanok Rubber zakończył 2022 r. wzrostem sprzedaży

Sanok Rubber podsumował 2022 r. pod kątem handlowym. Spółka osiągnęła niemal 20-procentowy wzrost sprzedaży w porównaniu do 2021 r.

1