Największe globalne firmy stolarkowe w Polsce

Red.: |Data publikacji:

Polskie firmy z branży stolarki otworowej należą już często do przedsiębiorstw globalnych. Właśnie poznaliśmy listę 50 firm globalnych, wśród których są przedstawiciele naszej branży.

Pod koniec listopada powstała organizacja Rada Polskich Przedsiębiorców Globalnych (RPPG), założona m.in. przez przedstawicieli branży stolarki otworowej. Wśród inicjatorów byli m.in. Ryszard Florek z Fakro, Krzysztof Domarecki z Seleny oraz Andrzej Wiśniowski z Wiśniowskiego. O powstaniu tej organizacji pisaliśmy już TUTAJ. Tym razem RPPG wybrała 50 globalnych firm, czyli takich, które są rozpoznawane za granicą, a także wpływają na rozwój gospodarczy kraju. W zestawieniu pod uwagę zostały wzięte te przedsiębiorstwa, które znaczną część dochodu uzyskują poza Polską.

Fot. Oknoplast

Wśród firm globalnych, wiele reprezentuje branżę stolarki otworowej, są to:

  • Drutex – eksportuje ok. 80 proc. swoich wyrobów. Przychody firmy przekraczają 1,3 mld zł;
  • Fakro – producent ma obecnie 11 zakładów produkcyjnych i 17 spółek dystrybucyjnych. Około 70 proc. sprzedaży realizowane jest za granicą;
  • Grupa Kęty – w jej skład wchodzą 24 spółki, w tym 15 zagranicznych. Sprzedaż odbywa się na niemal 60 zagranicznych rynkach;
  • Oknoplast – producent sprzedaje do 19 krajów, wyroby oferowane są w ok. 3,5 tys. salonów ze stolarką;
  • Press Glass – ponad 70 proc. wyrobów sprzedaje poza Polską. Przychody firmy szacowane są na ok. 3,5 mld zł;
  • Selena – przedsiębiorstwo składa się z 30 podmiotów zlokalizowanych w 19 państwach. Produkty firmy można kupić w około 90 krajach;
  • Stalprodukt – Jeden z największych europejskich producentów i eksporterów wysoko przetworzonych wyrobów ze stali. W zeszłym roku spółka zanotowała ponad 4,6 mld zł przychodów, z czego 55 proc. stanowił eksport.
  • Wiśniowski – ponad 30 proc. sprzedaży realizowane jest poza Polską, produkty oferowane są w 2,5 tys. punktów handlowych w 30 krajach. Przychody przekraczają miliard zł.

Zobacz również

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

PSB podsumowało ceny w marketach budowlanych w marcu. To kolejny miesiąc z rzędu, w którym PSB odnotowuje spadek dynamiki wzrostu cen.

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił dużą farmę fotowoltaiczną. Jej moc wynosi 2,5 MW. Praca trwała kilka miesięcy i podzielona była na wiele etapów.

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Liczba tzw. elektrowni balkonowych w krajach DACH szybko rośnie. Montaż paneli fotowoltaicznych o niewielkiej mocy i w systemie plug-in nie wymaga specjalnych zezwoleń.

1