Najgorsze okna w Europie

Autor: |Data publikacji:

Portugalczycy najbardziej narzekają na jakość budownictwa. Przeszkadza im m.in. wilgoć, a także niska jakość okien, które nie izolują termicznie i akustycznie.

Ponad jedna piąta mieszkańców Portugalii z dochodem powyżej granicy ubóstwa źle ocenia jakość swoich domów. Takie dane zebrał Eurostat. W portugalskich budynkach przede wszystkim trzeba walczyć z wilgocią, różnymi przeciekami, szczególnie z dachu (podłoga również bywa nieszczelna) oraz z brakiem światła.

W całej Unii Europejskiej to właśnie Portugalczycy najbardziej narzekają na jakość budownictwa. Wskazują przede wszystkim na fatalną jakość okien. Ze względu na bliskość oceanu w budynkach panuje wysoka wilgotność. Ramy okienne wykonywane z drewna bardzo szybko ulegają degradacji i gniją. Ponadto dużo jest okien z aluminium, jednak mają one niskie parametry techniczne, natomiast rzadkością jest stolarka z PCW.

Portugalczycy narzekają, że stolarka nie izoluje termicznie ani akustycznie. Jak wynika z danych Eurostatu, 22,7 proc. ankietowanych wskazało hałas dobiegający z zewnątrz jako najbardziej uciążliwą cechę w domach. Natomiast 21,8 proc. osób uznało, że wilgoć jest największym problem w budownictwie.

Okna w Portugalii są często małe, przez co wnętrza są ciemne. To kolejny problem w domach w kraju na wybrzeżu Atlantyku. Mimo, że Portugalia leży w słonecznym rejonie Europy, to mieszkańcy skarżą się, że w mieszkaniach nie ma wystarczającej ilości naturalnego światła.

Te dane mogą wskazywać, że w Portugalii leży spory potencjał do sprzedaży wysokiej jakości okien, szczególnie odpornych na  wilgoć. Jednak kraj ten nie należy do najważniejszych rynków eksportowych dla producentów okien znad Wisły. Według danych Centrum Analiz Branżowych Portugalia otwiera drugą dziesiątkę największych producentów okien i drzwi w Europie. Wartość produkcji w 2020 roku wyniosła 1,08 mld euro. Portugalia zajmuje dopiero 31. pozycję pod względem wielkości na liście rynków eksportowych – w 2020 r. polskie firmy sprzedały stolarkę za 3,96 mln euro, w tym okna z PCW za 2,5 mln euro. Oceniając wyniki ankiet wśród Portugalczyków, być może warto spojrzeć łaskawszym okiem na ten kraj w kontekście eksportowym. Więcej na temat portugalskiego oraz pozostałych europejskich rynków można przeczytać w raporcie Centrum Analiz Branżowych „Europejski rynek okien i drzwi 2021” (szczegóły).

Zobacz również

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.