Szkło może być produkowane w czysty, zielony sposób. Nowe szkło float zaprezentował właśnie Saint-Gobain, nad podobnym rozwiązaniem pracuje AGC.
Saint-Gobain poinformował, że wytworzył właśnie szkło float, w trakcie produkcji którego udało się osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla. Firma wykorzystała jako surowiec w 100 proc. stłuczkę, a proces produkcyjny zasilany był zieloną energią, czyli w tym wypadku biogazem i zdekarbonizowaną energią elektryczną. Szkło wytworzone zostało we francuskiej fabryce w miejscowości Aniche.
Dla firmy wyzwaniem było dopasowanie parametrów pieca do pracy z surowcem w całości składającym się ze stłuczki, przy jednoczesnym korzystaniu z biogazu. Celem było osiągnięcie wysokiej jakości optycznej szkła. Była to pilotażowa produkcja, zakończona sukcesem i pokazująca, że produkcja szkła w ekologiczny sposób jest możliwa.
Nad podobnym produktem pracuje AGC. Firma planuje zaprezentować swoje nowe rozwiązanie do końca tego roku. Będzie to szkło o niskim śladzie węglowym. Jest to dla AGC krok w kierunku osiągnięcia neutralności w emisji dwutlenku węgla, ten cel firma chce zrealizować do 2050 r.
Davide Cappellino, prezes AGC Architectural Glass Europe & Americas Company tłumaczy:
Neutralności węglowej nie da się osiągnąć bez holistycznej transformacji tego, jak produkujemy szkło. Transformacja oznacza pozyskiwanie i korzystanie ze zrównoważonych surowców oraz zwiększanie zawartości stłuczki szklanej, a także topienie szkła z użyciem nowych technologii, stosowanie alternatywnych źródeł energii i zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii bez uszczerbku dla wyglądu i zastosowania naszych produktów tak, by zoptymalizować korzyści klimatyczne, które przynoszą one w ciągu całego okresu eksploatacji.