Nadal rośnie koniunktura w polskiej budowlance

Red.: |Data publikacji:

Koniunktura w polskim budownictwie poprawia się. Nastroje przedsiębiorców są lepsze niż w czerwcu, a co za tym idzie lepsze także niż w maju i rekordowo niskim kwietniu. Tak wynika ze skonstruowanego na podstawie comiesięcznych ankiet raportu GUS dotyczącego koniunktury gospodarczej w kraju. Już w przyszłym tygodniu znane będą nastroje w firmach okienno-drzwiowych w lipcu – kolejny raport opracowuje właśnie CAB.

W lipcu 2020 wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla budownictwa wynosi minus 16,7 (w czerwcu minus 25,9). Przed miesiącem 8,6 proc. firm budowlanych sygnalizowało polepszenie koniunktury, a 34,5 proc. zauważało jej pogorszenie. Dziś jest to odpowiednio 10,3 proc. i 27,0 proc.

Poprawę w stosunku do czerwca tego roku przedsiębiorcy z segmentu budownictwa odczuwają niemal we wszystkich województwach. Jedynie w podlaskim koniunktura pozostała bez zmian, a w świętokrzyskim spadła.  Firmy budowlane przewidują ograniczenie zatrudnienia, jednak mniejsze niż prognozowały w czerwcu. Opóźnienia płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe nadal są sygnalizowane, jednak rosną wolniej niż w ubiegłym miesiącu. 

Wśród najczęściej zgłaszanych barier w prowadzeniu bieżącej działalności przedsiębiorcy wymieniają niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (63,9 proc. w lipcu br., 27,2 proc. w lipcu 2019) i obawy związane z kosztami zatrudnienia (59,6 proc. w lipcu 2020, 63,2 proc w lipcu 2019). W największym stopniu spadło znaczenie  trudności wynikających z niedoboru wykwalifikowanych pracowników (z 49,4 proc w lipcu 2020 do 34,1 proc w lipcu 2020). 

GUS przewiduje, że w najbliższych trzech miesiącach ceny usług budowlano – montażowych mogą spadać. W dobrych nastrojach kończyli I półrocze przedsiębiorcy branży stolarki budowlanej. Obecnie trwa ankietowanie firm pod kątem ich kondycji i oceny sytuacji rynkowej w lipcu. Wyniki znane będą już w przyszłym tygodniu i dostępne dla każdego, kto odesłał ankietę. Gorąco zachęcamy do udziału w tym badaniu. 

Zobacz również

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

Grupa ML System opublikowała dane finansowe za rok 2023. W tym czasie wielokrotnie zwiększył się eksport. Natomiast zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk brutto oraz EBIDTA zmalały.

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Weinig z siedzibą w Tauberbischofsheim (Niemcy), zawarł umowę z firmą Stähle-Hess, mieszczącą się w Reutlingen (Niemcy). Dzięki niej producent maszyn do obróbki drewna poszerza swoje portfolio produktów.

1