W czerwcu w Warszawie odbyła się konferencja Stowarzyszenia Fala Renowacji. Zaprezentowano na niej najnowszy raport pt. „Efektywne instrumenty wspierania efektywności energetycznej budynków”.
Stowarzyszenie powstało na bazie Inicjatywy Fala Renowacji utworzonej przez czołowe europejskie firmy, m.in.: Rockwool, Danfoss, Knauf i Honeywell. Cele jakie stawiają przed sobą to: identyfikacja problemów związanych z efektywnością energetyczną budynków oraz wskazywanie sposobów na ich rozwiązanie. Przejawem tego jest ostatni raport pt. „Efektywne instrumenty wspierania efektywności energetycznej budynków”, diagnozujący problemy i rekomendujący rządzącym ścieżki ich rozwiązania w kontekście rosnących cen energii, wyzwań klimatycznych i uniezależnianiem się od rosyjskich surowców.
W Polsce 40 proc. energii w budynkach nadal pochodzi z paliw kopalnych spalanych na miejscu, a budynki odpowiadają za 40 proc. emisji gazów cieplarnianych w gospodarce. Do tego 70 proc. budynków (4,6 mln) publicznych i mieszkalnych jest nieefektywna energetycznie a 16 proc. budynków (ok. 1 mln) ma najgorszy standard energetyczny. Na ich modernizację przeznaczone zostanie ponad 3,5 mld euro z Krajowego Planu Odbudowy.
Dużą część tych nakładów pochłonie ocieplanie budynków oraz wymiana stolarki budowlanej. Stowarzyszenie zauważa istniejące programy dotacji, jak np. Czyste Powietrze, i postuluje, by poszerzyć ich działanie i zwiększyć kwoty indywidualnych dotacji, bo w Czechach są one 3-krotnie wyższe, a w Niemczech aż 4-krotnie. W raporcie Fala Renowacji wskazuje jak można to zrobić i jakie efekty taka głęboka renowacja może przynieść naszemu krajowi i jego obywatelom.
Po najnowszy raport Stowarzyszenia Fala Renowacji sięgnąć TUTAJ.
Tagi
Fala RenowacjiKrajowy Plan Odbudowymodernizacjarenowacja budynkowtermomodernizacjawymiana drzwiwymiana okienZobacz również
Fakro otwiera fabrykę w USA
Fakro w USA uruchamia fabrykę schodów strychowych. Mieści się ona w miejscowości Elizabeth City w Karolinie Północnej.
XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu
W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.
„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują
Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.