W czerwcu w Warszawie odbyła się konferencja Stowarzyszenia Fala Renowacji. Zaprezentowano na niej najnowszy raport pt. „Efektywne instrumenty wspierania efektywności energetycznej budynków”.
Stowarzyszenie powstało na bazie Inicjatywy Fala Renowacji utworzonej przez czołowe europejskie firmy, m.in.: Rockwool, Danfoss, Knauf i Honeywell. Cele jakie stawiają przed sobą to: identyfikacja problemów związanych z efektywnością energetyczną budynków oraz wskazywanie sposobów na ich rozwiązanie. Przejawem tego jest ostatni raport pt. „Efektywne instrumenty wspierania efektywności energetycznej budynków”, diagnozujący problemy i rekomendujący rządzącym ścieżki ich rozwiązania w kontekście rosnących cen energii, wyzwań klimatycznych i uniezależnianiem się od rosyjskich surowców.
W Polsce 40 proc. energii w budynkach nadal pochodzi z paliw kopalnych spalanych na miejscu, a budynki odpowiadają za 40 proc. emisji gazów cieplarnianych w gospodarce. Do tego 70 proc. budynków (4,6 mln) publicznych i mieszkalnych jest nieefektywna energetycznie a 16 proc. budynków (ok. 1 mln) ma najgorszy standard energetyczny. Na ich modernizację przeznaczone zostanie ponad 3,5 mld euro z Krajowego Planu Odbudowy.
Dużą część tych nakładów pochłonie ocieplanie budynków oraz wymiana stolarki budowlanej. Stowarzyszenie zauważa istniejące programy dotacji, jak np. Czyste Powietrze, i postuluje, by poszerzyć ich działanie i zwiększyć kwoty indywidualnych dotacji, bo w Czechach są one 3-krotnie wyższe, a w Niemczech aż 4-krotnie. W raporcie Fala Renowacji wskazuje jak można to zrobić i jakie efekty taka głęboka renowacja może przynieść naszemu krajowi i jego obywatelom.
Po najnowszy raport Stowarzyszenia Fala Renowacji sięgnąć TUTAJ.
Tagi
Fala RenowacjiKrajowy Plan Odbudowymodernizacjarenowacja budynkowtermomodernizacjawymiana drzwiwymiana okienZobacz również
MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój
Targi MADE Expo 2025 odbędą się w dniach 19–22 listopada 2025 roku, w centrum wystawienniczym Fiera Milano Rho w Mediolanie. "Forum Branżowe" objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.
Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025
Rozpoczęły się dwutygodniowe targi Arbonia Next2025, w których Grupa prezentuje swoje rozwiązania dostawcom, dystrybutorom oraz klientom. Tuż przed wydarzeniem Grzegorz Białczak, zarządzający Arbonią w Europie Środkowo-Wschodniej, został członkiem zarządu Invado.
Lista 100 najbogatszych Polaków
Miesięcznik "Forbes" opublikował w ostatnim czasie ranking "Lista 100 najbogatszych Polaków 2025”. Znajdują się na niej również osoby ze świata stolarki.