Na rynku szkła powiało optymizmem

Red.: |Data publikacji:

Firmy z branży szkła w I półroczu odnotowały spadek w przychodach od 1,8 proc. do 5,7 proc. Jednak dane z drugiego półrocza wskazują, że najgorszy moment już minął.

Dane zebrane przez niemiecką organizację BV Glas pokazują, że firmy produkujące szkło lub zajmujące się jego obróbką zostały mocno dotknięte przez kryzys spowodowany pandemią. Generalnie przemysł szkła odnotował spadek w przychodach na poziomie 4,1 proc. w pierwszych sześciu miesiącach 2020 r. w porównaniu do 2019 r. Jeśli porówna się dane finansowe, to w tym roku przychody wyniosły 4,7 mld euro w porównaniu do 4,9 mld w roku 2019.

Sytuacja w każdym segmencie szkła wyglądała nieco inaczej. W przypadku firm z branży szkła płaskiego (float) przychody spadły o 15 proc., osiągając wartość 454 mln euro w stosunku do 534 mln euro w 2019 r. Na spadek wyników najbardziej wpłynęło wstrzymanie dostaw dla przemysłu motoryzacyjnego. Jeśli chodzi o firmy zajmujące się obróbką szkła, to ich przychody spadły o 6,7 proc. osiągając wartość 1,74 mld euro. W roku 2019 wartość ta wynosiła 1,87 mld euro.

Obecnie sytuacja na rynku szkła poprawiła się, a producenci odnotowują wzrost poziomu zamówień. Organizacja BV Glas podkreśla, że mimo trudnego I półrocza, w branży widać pozytywne tendencje. Także same firmy prognozują, że wyniki handlowe w II półroczu powinny być wyższe, niż w pierwszych miesiącach 2020 roku i z większym optymizmem patrzą na sytuację rynkową.

Zobacz również

Webinar Koalicji Termomodernizacji już dziś o 10:30

Webinar Koalicji Termomodernizacji już dziś o 10:30

W związku z pogarszającą się koniunkturą w branży stolarki firmy muszą poszukiwać nowych możliwości zdobycia klientów. Jedną z nich jest powstająca właśnie Koalicja Termomodernizacji, o której opowiemy podczas dzisiejszego webinarium, które rozpocznie się o godz. 10:30.

Press Glass gigantem wśród inwestorów zagranicznych

Press Glass gigantem wśród inwestorów zagranicznych

Press Glass to jeden z największych inwestorów zagranicznych. Firma należy do czołowych inwestorów w krajach Europy Środkowo Wschodniej.

Październik był kiepski dla okien i dla drzwi

Październik był kiepski dla okien i dla drzwi

Najnowszy Biuletyn Kwartalny Stolarki, opracowany przez CAB po III kwartale br., przynosi informacje o dobrych wynikach produkcji i eksportu okien w naszym kraju. Pokazuje też dużo gorsze wyniki segmentu drzwi.

1