Na rynku szkła powiało optymizmem

Red.: |Data publikacji:

Firmy z branży szkła w I półroczu odnotowały spadek w przychodach od 1,8 proc. do 5,7 proc. Jednak dane z drugiego półrocza wskazują, że najgorszy moment już minął.

Dane zebrane przez niemiecką organizację BV Glas pokazują, że firmy produkujące szkło lub zajmujące się jego obróbką zostały mocno dotknięte przez kryzys spowodowany pandemią. Generalnie przemysł szkła odnotował spadek w przychodach na poziomie 4,1 proc. w pierwszych sześciu miesiącach 2020 r. w porównaniu do 2019 r. Jeśli porówna się dane finansowe, to w tym roku przychody wyniosły 4,7 mld euro w porównaniu do 4,9 mld w roku 2019.

Sytuacja w każdym segmencie szkła wyglądała nieco inaczej. W przypadku firm z branży szkła płaskiego (float) przychody spadły o 15 proc., osiągając wartość 454 mln euro w stosunku do 534 mln euro w 2019 r. Na spadek wyników najbardziej wpłynęło wstrzymanie dostaw dla przemysłu motoryzacyjnego. Jeśli chodzi o firmy zajmujące się obróbką szkła, to ich przychody spadły o 6,7 proc. osiągając wartość 1,74 mld euro. W roku 2019 wartość ta wynosiła 1,87 mld euro.

Obecnie sytuacja na rynku szkła poprawiła się, a producenci odnotowują wzrost poziomu zamówień. Organizacja BV Glas podkreśla, że mimo trudnego I półrocza, w branży widać pozytywne tendencje. Także same firmy prognozują, że wyniki handlowe w II półroczu powinny być wyższe, niż w pierwszych miesiącach 2020 roku i z większym optymizmem patrzą na sytuację rynkową.

Zobacz również

Wzrosty w segmencie żaluzji zewnętrznych i rolet

Wzrosty w segmencie żaluzji zewnętrznych i rolet

Firma Hella,  dostawca technik osłonowych, podsumowała miniony rok pod względem handlowym. Przedsiębiorstwo w tym okresie osiągnęło najwyższe w historii wyniki ze sprzedaży.

Lamilux zbliżył się do granicy 400 mln euro

Lamilux zbliżył się do granicy 400 mln euro

Grupa Lamilux osiągnęła dwucyfrowe wzrosty przychodu w sezonie 2022. Dla specjalizującej się w produkcji świetlików dachowych firmy były to rekordowe wyniki.

Sanok Rubber zakończył 2022 r. wzrostem sprzedaży

Sanok Rubber zakończył 2022 r. wzrostem sprzedaży

Sanok Rubber podsumował 2022 r. pod kątem handlowym. Spółka osiągnęła niemal 20-procentowy wzrost sprzedaży w porównaniu do 2021 r.

1