Na rynku brakuje PCW do profili

Red.: |Data publikacji:

Problemy z brakiem surowców oraz ich wysokimi cenami dotknęły też producentów profili PCW. Niestety sytuacja na rynku na razie się nie poprawia, a część kosztów systemodawcy muszą przenosić na producentów stolarki.

Problemy systemodawców związane są nie tylko z brakiem PCW na rynku, ale też wielu innych komponentów do produkcji profili. Czy zabraknie profili na rynku? – takie pytanie zadaje sobie wielu producentów stolarki. Zapytaliśmy ich, jak z ich perspektywy wyglądają te problemy i jak sobie z nimi radzą.

Marcin Szewczuk, Marketing Manager Aluplast sp. z o.o.:

Wprawdzie możemy być zadowoleni, że nasza branża bardzo dobrze poradziła sobie ze skutkami pandemii, jednak ten lawinowy wzrost zamówień, z którym mamy do czynienia praktycznie od początku tego roku spowodował również wzrost cen surowców, będący pochodną rosnącego popytu. Do tego doszły niestety również problemy związane z podażą.

Nadal obserwujemy dramatycznie pogarszającą się sytuację na rynku surowców.  Nasi dostawcy kontynuują wielomiesięczny już trend podwyżek cen, a co gorsze gwałtowność tych wzrostów przybiera na sile, osiągając niespotykane dotychczas poziomy. Dodatkową komplikacją i tak trudnej już dla nas wszystkich sytuacji, jest  lawinowo rosnący niedobór naszego podstawowego surowca, jakim jest PVC, czego konsekwencją jest systematyczne ograniczanie dostarczanych ilości. Priorytetem jest dla nas przede wszystkim utrzymanie ciągłości naszej produkcji i zapewnienie naszym klientom dostaw profili. To niestety generuje sytuację, w której zakup surowców po wysokich, dyktowanych przez dostawców cenach zmusza nas, do częściowego przenoszenia tych kosztów na klientów.

Błażej Czajka – dyrektor sprzedaży GEALAN Polska Sp. z o.o.

Pozyskiwanie wystarczającej ilości surowców w ostatnich miesiącach jest wielkim wyzwaniem dla całej naszej branży. Równocześnie obserwujemy niebotyczny wzrost cen, zwłaszcza naszego głównego surowca – PVC, ale także innych komponentów, takich jak m.in. dodatki, dwutlenek tytanu, stabilizatory, uszczelki oraz okleiny drewnopodobne. Ta sytuacja zmusiła nas do wprowadzenia czasowej dopłaty dla profili PVC i oferowanych przez nas akcesoriów.

Jednocześnie wprowadziliśmy szerokie działania, takie jak m.in. zwiększenie użycia materiału pochodzącego z recyklingu, dzięki którym nie ograniczyliśmy dostaw do naszych partnerów handlowych i nie wydłużyliśmy terminów realizacji. Byliśmy dobrze przygotowani dzięki wystarczającym zapasom magazynowym. Te zbudowaliśmy dzięki oddaniu w zeszłym roku nowej powierzchni magazynowej (12 500m2).

Zobacz również

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

W całych Niemczech w 2023 roku sprzedano o 1,5 mln mniej jednostek okiennych. Jednak dwa kraje związkowe odnotowały wzrost.

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

W zakończonym właśnie roku Hydro odnotowało spadek przychodów ze sprzedaży, a także zysków. Na ten wynik wpłynął m.in. spadek cen aluminium.

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Handlowcy widzą niewielką poprawę, jeśli chodzi o sprzedaż okien. Dużo klientów korzysta z dofinansowania z programu "Czyste Powietrze".

1