ML System kończy rok 49-procentowym wzrostem sprzedaży

Red.: |Data publikacji:

ML System podliczyło wstępne wyniki za 2022 r. Firma informuje, że przychody ze sprzedaży były wyższe o 49 proc.

ML System może zaliczyć miniony rok do udanych pod względem wartości sprzedaży i zysków. Spółka podała właśnie szacunkowe dane, że zakończyła rok przychodami w wysokości 281,7 mln zł. W porównaniu do roku 2021 daje to wzrost na poziomie 49 proc. Wysoki wzrost – bo o ponad 39 proc. ML System odnotował jeśli chodzi o zysk brutto – wyniósł on 37 mln zł. Z kolei wskaźnik EBITDA to kwota 36,5 mln zł, co również daje wysoki, bo ponad 49-procentowy wzrost w stosunku do 2021 r.

Firma przyznała, że powyższe dane, szczególnie jeśli chodzi o zysk brutto są najwyższe w historii. Niższy jest jednak zysk netto, spółka podliczyła, że w 2022 r. wyniósł on 200 tys. zł wobec 1,7 mln zł w roku 2021. Firma tłumaczy, że ten wynik jest efektem m.in. wysokich kosztów amortyzacji.

Dawid Cycoń, prezes ML System ocenia, że mimo trudnej sytuacji gospodarczej, popyt na produkty firmy nie będzie spadał. Uważa, że:

Zarówno branża fotowoltaiczna, jak i budowlana odnotowują aktualnie spadki, co jest konsekwencją opóźnienia w uruchomieniu środków unijnych z perspektywy finansowej na lata 2021-2027 oraz konfliktu na Ukrainie, którego następstwem jest m.in. zmniejszona dostępność komponentów, a dalej wzrost cen materiałów i ich logistyki. Od początku działalności pracujemy nad niezależnością w pełnym łańcuchu dostaw oraz własnymi technologiami, np. nanotechnologią kwantową, ogniwami tandemowymi lub wielozłączowymi, dlatego uważamy, że w szerszym horyzoncie czasowym aktualne ograniczenia przełożą się na wzrost ekspozycji naszych rozwiązań na rynku.

ML System obserwuje w ostatnich kwartałach wzrost udziału w sprzedaży produktów wysokomarżowych. Ta tendencja prawdopodobnie będzie się utrzymywała w bieżącym roku. Perspektywę wzrostu firma widzi w segmencie BIPV i w klasycznej fotowoltaice.

Zobacz również

ML System zakończył kwartał dwoma patentami na szyby

ML System zakończył kwartał dwoma patentami na szyby

ML System podliczył wyniki handlowe z I kwartału. Firma odnotowała spadek wartości przychodów ze sprzedaży.

Niższa wartość zamówień w Mercorze

Niższa wartość zamówień w Mercorze

Grupa Mercor pozyskała w kwietniu zamówienia o wartości niższej o 18 proc. w stosunku analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Hydro i Saint-Gobain chcą wspólnie minimalizować ślad węglowy

Hydro i Saint-Gobain chcą wspólnie minimalizować ślad węglowy

Hydro Building i Saint-Gobain nawiązały współpracę na polu niskoemisyjnych fasad. Obie firmy będą współpraować by zmniejszyć ślad węglowy.

1