Ministerstwo Rozwoju: brakuje 641 tys. mieszkań

Autor: |Data publikacji:

Ministerstwo Rozwoju opublikowało 5 marca raport „Mieszkalnictwo w Polsce”.  W naszym kraju wciąż jest duży deficyt mieszkań, brakuje ich niemal 650 tys.

W raporcie na temat mieszkalnictwa w Polsce resort informuje o obecnej sytuacji na rynku domów jednorodzinnych i wielomieszkaniowych. Okazuje się, że pod kątem liczby wybudowanych mieszkań w Polsce na 1000 mieszkańców Polska osiągnęła w 2018 r. wynik 4,9. Daje nam to 5. pozycję w UE. Wyżej są: Finlandia – 7,7, Austria – 7,4, Francja – 6,9 i Szwecja – 5,2. Są to dane z roku 2018.

Rok 2019 był rekordowy pod względem oddanych mieszkań do użytku – 207,2 tys. Jednak nadal dużym problemem jest deficyt mieszkań. Mowa o gospodarstwach domowych, które nie mają do dyspozycji samodzielnego lokalu. Ministerstwo oceniło, że pod koniec 2019 r. brakowało 641 tys. mieszkań. Mimo, iż rośnie liczba oddanych lokali do użytku, to są one często puste, co oznacza, że w Polsce dużą grupę społeczeństwa nie stać na własne M.

Osoby młode, od 25 do 34 roku życia, mieszkają w dużym stopniu z rodzicami. Jest to aż ok. 45 proc. ludzi, przy czym średni odsetek w UE wynosi 28,6 proc. Jesteśmy na ósmym miejscu pod tym względem w Europie. Polacy najchętniej kupują mieszkania na własność. Aż 84 proc. ludzi w Polsce mieszka we własnych lokalach, a 16 proc. je wynajmuje, przy czym są to różne formy wynajmu, niekoniecznie o charakterze komercyjnym, jak np. mieszkania w ramach TBS.

Obecnie zasoby mieszkaniowe w Polsce to 14,62 mln mieszkań, chodzi tu zarówno o mieszkanie, jak i domy jednorodzinne (stan na koniec 2018 r.). To oznacza, że na 1000 osób przypada 386 mieszkań. Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania wynosi 75,1 m2. Jesteśmy pod tym względem na 20. miejscu w Unii Europejskiej, gdyż średnia unijna, to 96,4 m2.

Ministerstwo zauważa, że dużym wyzwaniem jest również stan budynków, oddanych do użytku przed latami 90. Są to często obiekty, których stan techniczny jest niski, wymagają one remontu, a także ich efektywność energetyczna jest stosunkowo niewielka. Ministerstwo przytacza tu także dane na temat prac termomodernizacyjnych, które były wykonane w latach 2010-2016. W ramach prac wykonano wymianę drzwi zewnętrznych – 45,9 proc. prac termomodernizacyjnych i wymianę okien – 36,5 proc.

Jadwiga Emilewicz, Minister Rozwoju:

Rynek mieszkaniowy w Polsce rozwija się. Pokazał to miniony rok, z rekordową – po 1989 roku – liczbą mieszkań oddanych do użytku. Chcę, aby ta tendencja wzrostowa utrzymała się i żeby jak najwięcej polskich rodzin było usatysfakcjonowanych swoją sytuacją mieszkaniową. Temu właśnie posłużą propozycje Ministerstwa Rozwoju, nad którymi pracujemy, m.in. w oparciu o diagnozę zawartą w niniejszym raporcie.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".