MFO inwestuje w przyszłość i fotowoltaikę

Red.: |Data publikacji:

MFO, lider segmentu wzmocnień okiennych, odczuwa obecnie spadek popytu na profile, i to nie tylko okienne, ale również te dostarczane do segmentu płyt gipsowo – kartonowych. Jest to związane oczywiście ze spowolnieniem na rynku budowlanym. Niezależnie od tego producent z Sochaczewa zaczął realizować pierwsze dostawy profili specjalnych, dedykowanych do fotowoltaiki.

MFO, mimo wyraźnego spowolnienia rynku, buduje w Sochaczewie halę produkcyjno-magazynową o powierzchni 26 tys. mkw. Koszt tej inwestycji, przewidzianej na lata 2023-24, a zapowiadanej już w ub. roku, wyniesie niemal 100 mln zł, a przyczyni się do zwiększenia mocy produkcyjnych spółki o 40 proc., tj. o 70 tys. ton profili stalowych rocznie. Od roku 2025 miesięczne moce produkcyjne MFO wzrosną z 15 do 20 tys. ton miesięcznie.

Analizujący sytuację spółki portal FXMag snuje prognozę, że zamówienia na profile z rynku okiennego nie wzrosną w tym roku, a być może także w roku kolejnym. Powołuje się przy tym na wypowiedzi liderów tego rynku. Leszek Gierszewski, prezes Drutexu, uważa bowiem, że sprzedaż okien na rynku krajowym może się zmniejszyć w tym roku o 40 proc. Mikołaj Placek, prezes Oknoplastu, zwraca natomiast uwagę na tegoroczne spadki produkcji i sprzedaży okien na rynku francuskim, hiszpańskim czy włoskim. Analitycy FXMag zauważają przy tym, że obydwaj najwięksi producenci w I półroczu większych spadków nie odnotowali, stąd wyciągają wniosek, że drastyczny spadek sprzedaży dotyczy przede wszystkim mniejszych firm produkcyjnych. Dane z rynku budowlanego potwierdzają 30-40 proc. spadek zamówień na okna, a zdaniem FXMag tendencja ta przeciągnie się jeszcze na sezon 2024.

Zobacz również

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

PSB podsumowało ceny w marketach budowlanych w marcu. To kolejny miesiąc z rzędu, w którym PSB odnotowuje spadek dynamiki wzrostu cen.

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił dużą farmę fotowoltaiczną. Jej moc wynosi 2,5 MW. Praca trwała kilka miesięcy i podzielona była na wiele etapów.

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Liczba tzw. elektrowni balkonowych w krajach DACH szybko rośnie. Montaż paneli fotowoltaicznych o niewielkiej mocy i w systemie plug-in nie wymaga specjalnych zezwoleń.

1