Mercor kończy kwartał z dwucyfrowymi wzrostami

Red.: |Data publikacji:

Mercor podsumował pierwszy kwartał swojego roku obrotowego. To okres, w którym spółka odnotowała dwucyfrowe wzrosty w każdym z analizowanych wyników operacyjnych.  

Mercor podliczył pod względem finansowym okres od kwietnia do końca czerwca, czyli pierwszy kwartał swojego roku obrotowego. Firma zakończyła ten okres na dużym plusie, dwucyfrowe wzrosty osiągnęła zarówno ze sprzedaży, jak i w zyskach. Mercor poinformował, że przychody ze sprzedaży wyniosły 135 mln zł. W roku ubiegłym, w analogicznym okresie było to 104,84 mln zł, co obecnie oznacza wzrost o 29 proc. Z kolei wartość EBITDA to 21,37 mln zł w porównaniu do 14,64 mln zł w roku 2021 r., to wzrost o niemal 46 proc. Mercor podliczył także, że zysk netto wyniósł 11 mln zł w porównaniu do 8,35 mln – to wzrost o 32 proc.

Mercor, zakład w Cieplewie.

Spółka jest zadowolona z tych wyników, szczególnie dlatego, że udało je się osiągnąć w czasie dużej niestabilności gospodarczej i politycznej. Wciąż odczuwalne są zakłócenia na rynku dostaw, a także skutki wojny w Ukrainie. Branża mierzy się również z takimi wyzwaniami, jak rosnące ceny materiałów, energii, transportu, koszty kredytów i obciążeniami pracami wynikającymi z regulacji państwowych.

Krzysztof Krempeć, prezes zarządu Mercora odniósł się także do sytuacji w spółce zależnej w Ukrainie:

Przypomnijmy, że obecnie pracownicy z naszej ukraińskiej spółki zależnej, którzy nie zostali powołani do wojska, pracują i produkcja przebiega bez zakłóceń. Gdyby jednak zaszła taka konieczność w każdej chwili możemy przenieść produkcję do Polski. Nasze wyniki za pierwsze miesiące roku obrotowego pokazują jednak, że negatywny wpływ wojny na naszą działalność został z nawiązką uzupełniony na innych rynkach.

Mercor podkreśla, że 55 proc. sprzedaży realizowane jest na rynku polskim. Firma także na rodzimym rynku zanotowała bardzo dobre wyniki, sprzedaż wyniosła za I kwartał 73,6 mln zł i był to wzrost o 43 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Firma zaprezentowała także wstępne dane dotyczące zamówień z drugiego kwartału. W lipcu wartość pozyskanych zamówień wyniosła 48,3 mln zł w stosunku do 42 mln w roku ubiegłym, to wzrost o 15 proc. Spółka także przyznaje, że czynnikiem, który korzystnie wpłynie na działalność Mercora w przyszłości jest szeroka oferta, m.in. magazyny energii.

Zobacz również

Nice ma nową strategię działania do 2025 r.

Nice ma nową strategię działania do 2025 r.

Nice opublikował swój pierwszy Raport Zrównoważonego Rozwoju. Firma prezentuje w nim nową strategię rozwoju.

Nowe showroomy Dako i Aluprofu

Nowe showroomy Dako i Aluprofu

Dako otworzył właśnie swój nowy showroom w swojej siedzibie w Nowym Sączu. Także Aluprof inwestuje w salon, który otworzy w Wietnamie.

Slonawy chce inwestować w sprzedaż w USA

Slonawy chce inwestować w sprzedaż w USA

Compremum podliczyło wyniki ze sprzedaży za trzy kwartały. Spółka osiągnęła sprzedaż ponad 167 mln zł, w tym 13 proc. to stolarka.

1