Mateusz Morawiecki z wizytą u Mateusza Kłoska

Red.: RK |Data publikacji: 2021-07-12

W poniedziałkowe popołudnie 12 lipca do fabryki Eko-Okien w Kornicach zawitał Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów. W towarzystwie prezesa firmy, Mateusza Kłoska, zwiedził on najnowszą halę produkcyjną, a następnie odbył się krótki briefing prasowy.

Premier zaznaczył, że obserwując jednego z największych producentów okien w Europie można stwierdzić, że trudny czas pandemii udało się w Polsce przejść w miarę suchą stopą, a to m.in. za sprawą bardzo dobrego rozwoju polskiego eksportu, także eksportu polskiej stolarki.

W lutym-marcu br. w szczególności, mieliśmy rekordowe wartości dotyczące polskiego eksportu i cały czas ta lokomotywa rozpędza się coraz mocniej, a polskie okna to właściwie produkt, który staje się nie tylko naszym podstawowym produktem eksportowym, ale w bardzo wielu domach, mieszkaniach, budynkach na zachodzie Europy, to polski produkt numer jeden – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Tego nam brakowało przez 25 lat: mieliśmy bardzo wielu przedsiębiorców, ale eksport był w Polsce zwykle niższy niż import, a już w szczególności dynamika eksportu i importu nie przebiegała korzystnie dla Polski. Dzisiaj to się coraz bardziej zmienia, także dzięki takiej firmie jak Eko-Okna tutaj, pod Raciborzem na Śląsku. (…) Ten przemysł produkcji okien rośnie blisko 5 proc. rocznie. W zeszłym roku w skali całego kraju. Tutaj w firmie pan prezes powiedział mi, że nawet jeszcze szybciej – dodał.

Premier wyraził nawet przekonanie, że dzisiaj Europejczycy wyglądają już przez polskie okna. Mateusz Kłosek, dziękując premierowi za odwiedziny w Kornicach, zwrócił uwagę jak ważna jest współpraca przedsiębiorców z władzami, zarówno tymi lokalnymi, jak i z władzą rządową. W rozmowie z Prezesem Rady Ministrów wyraził swoją opinię, jak ważne jest, aby to wsparcie dla przedsiębiorców „szło z góry”, aby polski biznes czuł wsparcie w promocji za granicą. – Ta dzisiejsza wizyta świadczy o tym, że ono jest. To nas też mobilizuje do dalszego działania – zakończył Mateusz Kłosek, prezes Eko-Okien.

Chcemy jako państwo polskie być jeszcze bardziej pomocnym partnerem dla polskich przedsiębiorców, bo pamiętajmy: polski eksport to repatriacja kapitału do Polski – odpowiedział na to Mateusz Morawiecki. – Drodzy przedsiębiorcy, państwo polskie jest po waszej stronie. Polski Ład to program dla was i to tak skonstruowany, żeby polski eksport, polska produkcja przemysłowa rosła, najlepiej dwucyfrowo, tak jak do tej pory w wielu miesiącach, w wielu kwartałach, bo dzięki takim producentom jest więcej wysokopłatnych miejsc pracy, a o to chodzi w Polskim Ładzie.

Poniżej zamieszczamy relację z wystąpień Mateusza Morawieckiego i Mateusza Kłoska, a w najnowszym wydaniu miesięcznika Forum Branżoweopublikowaliśmy obszerną rozmowę z prezesem Eko-Okien m.in. o jego planach biznesowych i motywacjach w działalności gospodarczej. Zachęcamy do lektury. Forum Branżowe dostępne jest w prenumeracie.

Zobacz również

Kolejna inwestycja Erkado w Radomiu

Kolejna inwestycja Erkado w Radomiu

Otrzymaliśmy właśnie informację o starcie nowej inwestycji tej firmy pod Radomiem. W Wośnikach ruszyła budowa budynku magazynowego wraz zapleczem technicznym dla radomskiej fabryki Erkado.

Niemiecki rynek drzwi wewnętrznych urósł i rosnąć będzie

Niemiecki rynek drzwi wewnętrznych urósł i rosnąć będzie

Rynek drzwi wewnętrznych w Niemczech znacznie wzrósł w ubiegłym roku. Jednak według danych Branchenradar.com, wzrosty pochodziły wyłącznie z sektora mieszkaniowego. Ten rok będzie jeszcze lepszy.

Wielka wymiana stolarki we Włoszech

Wielka wymiana stolarki we Włoszech

Włosi planują do końca roku duża wymianę okien i drzwi. Około 20 na 100 Włochów planuje przeprowadzić wymianę stolarki w swoich domach.

1