Mateusz Morawiecki z wizytą u Mateusza Kłoska

Autor: |Data publikacji:

W poniedziałkowe popołudnie 12 lipca do fabryki Eko-Okien w Kornicach zawitał Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów. W towarzystwie prezesa firmy, Mateusza Kłoska, zwiedził on najnowszą halę produkcyjną, a następnie odbył się krótki briefing prasowy.

Premier zaznaczył, że obserwując jednego z największych producentów okien w Europie można stwierdzić, że trudny czas pandemii udało się w Polsce przejść w miarę suchą stopą, a to m.in. za sprawą bardzo dobrego rozwoju polskiego eksportu, także eksportu polskiej stolarki.

W lutym-marcu br. w szczególności, mieliśmy rekordowe wartości dotyczące polskiego eksportu i cały czas ta lokomotywa rozpędza się coraz mocniej, a polskie okna to właściwie produkt, który staje się nie tylko naszym podstawowym produktem eksportowym, ale w bardzo wielu domach, mieszkaniach, budynkach na zachodzie Europy, to polski produkt numer jeden – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Tego nam brakowało przez 25 lat: mieliśmy bardzo wielu przedsiębiorców, ale eksport był w Polsce zwykle niższy niż import, a już w szczególności dynamika eksportu i importu nie przebiegała korzystnie dla Polski. Dzisiaj to się coraz bardziej zmienia, także dzięki takiej firmie jak Eko-Okna tutaj, pod Raciborzem na Śląsku. (…) Ten przemysł produkcji okien rośnie blisko 5 proc. rocznie. W zeszłym roku w skali całego kraju. Tutaj w firmie pan prezes powiedział mi, że nawet jeszcze szybciej – dodał.

Premier wyraził nawet przekonanie, że dzisiaj Europejczycy wyglądają już przez polskie okna. Mateusz Kłosek, dziękując premierowi za odwiedziny w Kornicach, zwrócił uwagę jak ważna jest współpraca przedsiębiorców z władzami, zarówno tymi lokalnymi, jak i z władzą rządową. W rozmowie z Prezesem Rady Ministrów wyraził swoją opinię, jak ważne jest, aby to wsparcie dla przedsiębiorców „szło z góry”, aby polski biznes czuł wsparcie w promocji za granicą. – Ta dzisiejsza wizyta świadczy o tym, że ono jest. To nas też mobilizuje do dalszego działania – zakończył Mateusz Kłosek, prezes Eko-Okien.

Chcemy jako państwo polskie być jeszcze bardziej pomocnym partnerem dla polskich przedsiębiorców, bo pamiętajmy: polski eksport to repatriacja kapitału do Polski – odpowiedział na to Mateusz Morawiecki. – Drodzy przedsiębiorcy, państwo polskie jest po waszej stronie. Polski Ład to program dla was i to tak skonstruowany, żeby polski eksport, polska produkcja przemysłowa rosła, najlepiej dwucyfrowo, tak jak do tej pory w wielu miesiącach, w wielu kwartałach, bo dzięki takim producentom jest więcej wysokopłatnych miejsc pracy, a o to chodzi w Polskim Ładzie.

Poniżej zamieszczamy relację z wystąpień Mateusza Morawieckiego i Mateusza Kłoska, a w najnowszym wydaniu miesięcznika Forum Branżoweopublikowaliśmy obszerną rozmowę z prezesem Eko-Okien m.in. o jego planach biznesowych i motywacjach w działalności gospodarczej. Zachęcamy do lektury. Forum Branżowe dostępne jest w prenumeracie.

Zobacz również

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska zobowiązały się do współpracy na rzecz zrównoważonego budownictwa. Producenci stolarki drewnianej oraz szkła wspólnie, na bazie swoich technologii, stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym.

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Grupa Inwido, do której wśród producentów okien i drzwi należy m.in. Sokółka, opublikowała właśnie raport. Obejmuje on wyniki z drugiego kwartału roku 2024. Firma podkreśla, że powraca na ścieżkę wzrostu.

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy ogłosiła przejęcie Wesko Locks, kanadyjskiej firmy specjalizującej się w produkcji zamków elektronicznych i specjalistycznych.

1