Małe firmy budowlane mają problemy z wypłacalnością

Autor: |Data publikacji:

Niewypłacalność polskich firm bardzo szybko rośnie. W pierwszym kwartale tego roku stanowiły one niemal połowę wszystkich niewypłacalnych firm w całym 2022 r.

W pierwszym kwartale tego roku liczba niewypłacalnych firm w Polsce wyniosła 1252. To 45 proc. wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2022 r. i o 31 proc. więcej w porównaniu do I kwartału 2022 r. Takie dane przedstawiła agencja Coface. Na tę liczbę niewypłacalności składają się postanowienia sądowe o upadłości i restrukturyzacji oraz tzw. obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego, czyli bez rejestracji w sądzie. Analitycy informują, że zadłużenia występują w każdej branży, bez wyjątku.

W budownictwie liczba niewypłacalnych firm wyniosła 162 – w 2022 r. było to 84 przedsiębiorstw. W całym 2022 r. zarejestrowano z kolei 280 niewypłacalnych podmiotów z branży budowlanej. Z kolei w branży produkcji materiałów budowlanych w I kwartale bieżącego roku niewypłacalnych firm było 7, a w 2022 r. były to 3 podmioty.

Niewypłacalne firmy z branży budowlanej należą do grupy małych przedsiębiorstw, tylko cztery z nich miały obroty powyżej 50 mln zł. Analitycy informują o utrzymującym się pesymizmie w budownictwie. Problemy jakie sygnalizuje branża, to rosnące koszty zatrudnienia i materiałów budowlanych, które wciąż pozostają wysokie, mimo częściowej korekty cen. Innym problemem jest spadek popytu na materiały budowlane. Dodatkowo segment budownictwa publicznego uzależniony, od finansowania państwowego, wciąż czeka na środki z Unii Europejskiej. Analitycy szacują, że inwestycje publiczne są obecnie zawieszone, a stanowią one połowę wartości krajowej produkcji budowlanej.

Barbara Kamińska, dyrektor działu oceny ryzyka w Coface Polska komentuje:

Doświadczenia Coface niestety potwierdzają bardzo trudną sytuację płynnościową w budowlance. W I kwartale 2023 r. 30 proc. zgłoszeń przeterminowanych należności w ujęciu wartościowym pochodziło z branży budowlanej, co plasuje ją jako niechlubnego lidera szkodowości. Warto podkreślić, że wartość zgłoszeń nie wynikała wprost proporcjonalnie z ekspozycji limitowej Coface na branżę budowlaną, lecz niestety miała swoje źródło w realnych kłopotach firm budowlanych. Perspektywy, szczególnie dla podwykonawców i drobnych przedsiębiorców, nie są dobre. Naszym zdaniem kolejne kwartały przyniosą dalszy wzrost liczby niewypłacalności w budownictwie.

Zobacz również

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...