Koniunktura w budownictwie odrobinę się poprawiła

Autor: |Data publikacji:

W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie jest odrobinę lepszy niż w lipcu – wynika z danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny.

W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się w przypadku budownictwa na poziomie minus 15,4. Jest on zatem nieznanie wyższy niż w lipcu (minus 16,7), jednak w porównaniu do sierpnia 2019 r. widać diametralną zmianę nastrojów – wówczas wskaźnik ten był na plusie i wyniósł 5,6.

W sierpniu zwiększył się odsetek firm, które skutki pandemii uznają za zagrażające jej stabilności (wzrost z 10,2 do 11,2 proc.). Ponad połowa firm z branży budowlanej skorzystała ze zwolnień i odroczeń z tytułu płatności podatków oraz składek ZUS oraz pożyczek lub subwencji i innej pomocy finansowej.

Co cieszy, budowlanka przewiduje mniejsze spadki zamówień niż w lipcu (-12,4 proc w porównaniu do -13,3 proc.). Blisko 1/3 firm byłaby w stanie przetrwać powyżej pół roku, gdyby bieżące działania i ograniczenia powzięte w celu zwalczania koronawirusa w Polsce i za granicą utrzymywała się przez dłuższy czas. Podobny odsetek firm uważa, że przetrwałby 2-3 miesiące.

Jak wyglądają nastroje sierpniowe w branży stolarki? Właśnie trwa kolejna fala badania Kondycja firm branży stolarki otworowej w Polsce, którą CAB uruchomił po rozpoczęciu pandemii. Badanie pokazuje, jak firmy z branży radzą sobie w dobie pandemii. Badanie potrwa do 1 września i jeszcze w tym samym tygodniu poznamy jej wyniki. Każda firma, która wypełni ankietę otrzyma wyniki z podsumowaniem kondycji naszej branży. Zapewniamy pełną anonimowość. Badanie będzie prowadzone cyklicznie. Ankieta dostępna jest TUTAJ.

 

Zobacz również

XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu

XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu

W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.

„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują

„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują

Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.

Forum Webinar 2025 #1 – poznaj nowości na sezon 2025

Forum Webinar 2025 #1 – poznaj nowości na sezon 2025

Już 15 maja pierwsze w tym roku spotkanie online w ramach Forum Webinar. Wydarzenie będzie poświęcone prezentacji nowości produktowych przygotowanych przez dostawców i producentów na sezon 2025.