Branża farb proszkowych boryka się z wieloma trudnościami związanymi z dostępnością komponentów i ich cenami. Jednak obecnie sytuacja wydaje się być opanowana.
W 2021 r. i na początku obecnego roku producenci farb proszkowych dotknął ogólny kryzys związany z wysokimi cenami komponentów, a także problemów z ich dostępnością. Szczególnie trudny był początek bieżącego roku, gdy znacząco wzrosła cena żywic epoksydowych, jednego z podstawowych składników farb. Ta sytuacja dotykała producentów w całej Europie.
W Polsce firma Farby Kabe odnotowała wzrost cen żywic epoksydowych o ok. 40 proc. na przełomie 2021/2022 r. (sześć miesięcy liczony od IV kwartału 2021 r. do I kwartału 2022 r.). Droższe są także pozostałe składniki potrzebne do produkcji farb, jak spoiwa poliestrowe, pigmenty, dodatki i wypełniacze. Ich cena była wyższa w omawianym okresie średnio o 12 proc. w stosunku do analogicznego okresu z przełomu 2020/2021 r.
Obecnie firmy nie odnotowują szczególnych trudności z dostępnością surowców do produkcji, jednak obserwowane są nadal podwyżki komponentów. Mimo wszystko firmy przyznają, że sytuacja się poprawia, bo obecnie widać mniejszą dynamikę wzrostu cen w porównaniu do sytuacji pod koniec 2021 r.
Zobacz również
Fakro otwiera fabrykę w USA
Fakro w USA uruchamia fabrykę schodów strychowych. Mieści się ona w miejscowości Elizabeth City w Karolinie Północnej.
XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu
W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.
„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują
Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.