Kolejny dobry rok Budvaru

Red.: |Data publikacji:

Budvar Centrum ze Zduńskiej Woli po raz kolejny odnotuje w tym roku znaczący wzrost przychodów. Na przyszły sezon spółka również planuje wzrosty, ale też nie rezygnuje z planów inwestycyjnych. 

Producent okien ze Zduńskiej Woli, obchodzący w tym roku swój jubileusz 30-lecia, zalicza obecny sezon do niezwykle udanych. Budvar Centrum odnotował bowiem 25-proc. wzrost liczby sprzedanych okien, większy za granicą niż w Polsce. Szacuje się, że wartościowo ten wzrost będzie jeszcze większy, bo niemal 40-proc., a suma przychodów zamknie się w tym roku wartością ok. 160 mln zł. Jak ujawnił prezes Trzciński w rozmowie z Roto, 70 proc. tej wartości zrealizowana zostanie w eksporcie, głównie do Włoch, ale też na inne rynki unijne.

Na koniec listopada Budvar wykorzystywał swoje moce produkcyjne w 80 proc., a po jedenastu miesiącach sprzedaż sięgnęła 145 mln zł. Nie wiadomo jeszcze, czy uda się w tym roku powtórzyć ubiegłoroczną, 8-procentową rentowność netto, bo jak przyznaje szef tej firmy, wzrosły koszty, a w tym o ¼ powiększył się budżet płac. Zatrudnienie tutaj znajduje dzisiaj 400 pracowników. Na przyszły sezon spółka planuje dalsze wzrosty, może nie tak duże jak w br., ale obejmujące zarówno liczbę sprzedanych okien jak i ich wartość. Duże nadzieje wiąże się tu z rozwijaniem eksportu oraz zwiększeniem mocy produkcyjnych.

Budvar planuje wybudowanie w przyszłym roku kolejnej hali produkcyjnej o powierzchni 5 tys. mkw., co pochłonie w sumie 20 mln zł. Następne 4,5 mln przeznacza na inwestycję w farmę fotowoltaiczną na hali ekstruzji profili PCW, co ma być elementem systemu samowystarczalności energetycznej fabryki. Jest to zgodne z wyznaczonym kierunkiem zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa w trosce o środowisko i otoczenie. Przypomnijmy, że firma Budvar zasłynęła przed laty z kampanii okien bezołowiowych, a od kilka lat samodzielnie ekstruduje profile PCW bez domieszek ołowiu.

Firmę założył w roku 1992 pan Marek Trzciński, zaczynając od dystrybucji stolarki, potem jej produkcji, a przekazywał zarządzanie firmą w ręce młodszego pokolenia już po uruchomieniu ekstruzji profili. Prezesem zarządu Budvaru jest obecnie syn założyciela, Paweł Trzciński. Rysując perspektywy przyszłego sezonu powiedział on niedawno w Pulsie Biznesu:

W Polsce obserwujemy jeszcze wzrost sprzedaży, bo developerzy w obawie przed niepewną przyszłością starają się możliwie szybko doprowadzić inwestycje do stanu surowego zamkniętego. Nasz wolumen sprzedaży krajowej wzrośnie o ok. 15 proc. W przyszłym roku może być już znacznie gorzej, na co wskazuje liczba nowych zezwoleń na budowę, która jest aż o 70 proc. mniejsza niż rok wcześniej.

Zobacz również

Pomimo wojny rynek ukraiński odbudowuje się

Pomimo wojny rynek ukraiński odbudowuje się

Firmy prowadzące działalność w Ukrainie notują wzrost popytu. Polskie firmy planują także tam inwestycje.

Nietrafiona inwestycja producenta okien?

Nietrafiona inwestycja producenta okien?

Jedną z inwestycji firmy Eko-Okna był zakup akcji Rafako - producenta kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki.

Targi Fastener Poland już za 3 tygodnie

Targi Fastener Poland już za 3 tygodnie

Tematem przewodnim targów Fastener Poland będzie ekologia. Odbędą się 18-19 października 2023 w EXPO Kraków.

1