Kolejny cyberatak w branży!

Autor: |Data publikacji:

Eurocell, jeden z czołowych brytyjskich systemodawców PCW, stał się ofiarą ataku hakerskiego. Osoby trzecie uzyskały dostęp do systemów firmy i pozyskały wrażliwe dane na temat pracownikach. Firma zatrudnia ponad 2 tys. osób.

Eurocell poinformował, że włamano się do systemów informatycznych firmy i dokonano kradzieży wrażliwych danych na temat pracowników tej firmy. W ręce hakerów wpadły informacje na temat dat urodzenia, najbliższych krewnych, kont bankowych, numerów PESEL i NIP, informacje na temat zdrowia, jak i dokumentacja i ewidencja dyscyplinarna. Nie wiadomo, ilu osób dotyczy wyciek, ale z oficjalnych informacji Eurocell wynika, że przedsiębiorstwo zatrudnia obecnie ponad 2 tys. osób. Niewykluczone, że naruszenie danych dotknęło również byłych pracowników firmy z Derbyshire.

Na razie nie odnotowano wykorzystania tych danych, ale firma nie wyklucza, że mogą one zostać wykorzystane do ataków phishingowych (oszustwo polegające na podszywaniu się pod inną osobę, by wyłudzić poufne informacje, zainfekować komputery szkodliwym oprogramowaniem lub nakłonieniu ofiary do określonych działań). Może też dochodzić do wymuszeń.

Eurocell to jeden z czołowych brytyjskich systemodawców. W 2021 roku przychód tej firmy wyniósł 343 mln funtów, co oznaczało wzrost na poziomie 33 proc. w porównaniu z rokiem 2020 i 23 proc. w porównaniu z rokiem 2019. Więcej na temat brytyjskiego rynku usłyszą Państwo w najnowszym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”, który miał swoją premierę w drugą środę miesiąca, czyli 14 września:

O rosnącym znaczeniu cyberbezpieczeństwa w europejskiej branży budowlanej niech świadczy fakt, że VdS Schadenverhütung, akredytowana jednostka kontrolująca w zakresie ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa, systemów zabezpieczeń oraz systemów informacyjnych na temat naturalnych zagrożeń, poszerza stale swoje kompetencje w zakresie bezpieczeństwa danych. W związku z tym organizacja ta podjęła współpracę z firmą konsultingową ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, która jest przypisana do działu zarządzania ryzykiem VdS. Okazuje się bowiem, że 61 proc. przedsiębiorstw dotkniętych cyberatakami, to firmy średniej wielkości, a w wielu podmiotach brakuje odpowiedniego zarządzania ryzykiem cybernetycznym.

Przypadek firmy Eurocell to znakomity przykład tego, że również w branży stolarki należy podjąć odpowiednie środki zabezpieczające przed tego typu zagrożeniami. Przypomnijmy, że w 2020 roku firma Swisswindows ogłosiła upadłość a jednym z powodów bankructwa okazał się cyberatak przeprowadzony na firmę rok wcześniej. Jeszcze w 2009 r. był to drugi największy producent stolarki w tym kraju. Pisaliśmy o tym tutaj:

Cyberatak wykończył producenta stolarki ze Szwajcarii!

 

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".