Szwajcarzy inwestują w produkcję drzwi

Red.: |Data publikacji:

Podczas spotkania Capital Markets Day w Plattling w Niemczech Grupa Arbonia, do której należy m.in. polskie Invado, zaprezentowała swoje plany względem dywizji drzwiowej. Szwajcarska grupa na przykładzie Niemiec pokazuje duży potencjał rynku remontowego.

Podstawowym celem Arbonii na najbliższe lata jest wzmocnienie swojej wiodącej pozycji, jako producenta drzwi drewnianych i rozwiązań szklanych w Europie Środkowej (z uwzględnieniem Niemiec). Dzięki już poczynionym inwestycjom oraz planowanym działaniom, które mają na celu zwiększenie zdolności produkcyjnych, Arbonia  dąży do sprzedaży netto tej dywizji w wysokości 725 mln franków szwajcarskich (ok. 678,5 mln euro) w 2026 roku i marży EBITDA na poziomie 15 proc.

Sprzedaż drzwi drewnianych osiągnęła w minionym sezonie poziom 2,5 mln sztuk, a wartość  sprzedaży ok. 364 mln franków szwajcarskich (EBITDA 49 mln franków). Rozwiązania szklane to przychody w wysokości 145 mln franków szwajcarskich (EBITDA 17 mln franków). Grupa przewiduje zatem ponad 40-procentowy wzrost całej dywizji drzwiowej w ciągu pięciu lat.

Wdrożone na początku tego sezonu w Invado inwestycje zwiększają moce produkcyjne tego polskiego producenta o około 30 proc. Arbonia inwestuje również w zakłady niemieckiej firmy Prüm – w II kwartale 2022 roku wydajność produkcji ościeżnic ma wzrosnąć tutaj o 40 proc. Planowany jest też nowy magazyn logistyczny w Szwajcarii oraz instalacje nowych linii do laminowania drzwi (realizacja tych inwestycji planowana jest na 2023 rok).

Szwajcarska Grupa planuje ponadto inwestycje zmierzające w kierunku produkcji neutralnej klimatycznie. Zapowiedziała też selektywne fuzje i przejęcia w celu wzmacniania pozycji na kluczowych rynkach i poszerzenia zasięgu geograficznego swojej działalności.

Arbonia podczas Capital Markets Day przedstawiła bardzo ciekawe dane dotyczące potencjału renowacyjnego na najbliższe lata. Według wyliczeń tej szwajcarskiej grupy żywotność drzwi wynosi około 30 lat. W 1990 roku sprzedaż drzwi w Niemczech oscylowała na poziomie aż 12,8 mln sztuk (w 2020 roku wyniosła ona ok. 8,7 mln sztuk). Według Arbonii może to oznaczać spore wzrosty na rynku remontowym, gdyż duża liczba drzwi na tamtejszym rynku wymaga obecnie wymiany.

Zobacz również

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Po kilkuletniej przerwie po raz szósty zostały wybrane najlepsze okna i drzwi w Polsce w konkursie TopTen Hacks 2022.

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System podliczył wyniki za trzy kwartały bieżącego roku. Firma odnotowała wzrost wartości sprzedaży o 39 proc.

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC podliczył wyniki za trzy kwartały. Spółka jednocześnie informuje, że popyt na szkło w Europie spada, co wymaga korekt w działalności.

1