Rok 2022 ogłoszony został Międzynarodowym Rokiem Szkła. Z tej okazji mamy dla Was serię artykułów na temat szkła.

Międzynarodowy Rok Szkła świętujemy w 2022 roku. Na tę decyzję ONZ pracowało kilka organizacji, takich jak Glass for Europe, Międzynarodowa Komisja Szkła (The International Commission on Glass – ICG) Wspólnota Stowarzyszeń Szklarskich (Community of Glass Associations – CGA) oraz ICOM-Glass. Międzynarodowy Rok Szkła, to docenienie jego roli w różnych gałęziach przemysłu, m.in. w budownictwie.

Jednym z zadań, jakie stawia sobie ONZ w związku z Międzynarodowym Rokiem Szkła, to stymulowanie i rozwijanie współpracy między różnymi podmiotami, przede wszystkim przedsiębiorstwami, jednostkami naukowymi, instytutami badawczymi oraz agencjami rządowymi.

Dla branży stolarki otworowej Międzynarodowy Rok Szkła może być świetną okazją do promocji najnowszych rozwiązań w dziedzinie szkła budowlanego oraz swoich produktów, które takie szkło wykorzystują.

Artykuły

Najcieplejsze zespolenia

Najcieplejsze zespolenia

W oknach mogą być zamontowane najróżniejsze szyby. Czasem wymaga się od nich ochrony przed słońcem, innym razem ograniczonej przezierności. Zawsze jednak oczekiwaną właściwością jest jak najlepsza izolacyjność termiczna.

Czytaj dalej
Schowane za szybą

Schowane za szybą

Wydawać by się mogło, że szyby w oknach muszą być przezroczyste. Chodzi przecież o to, aby do wnętrza docierało jak najwięcej światła słonecznego. Tymczasem w wielu miejscach z różnych przyczyn stosuje się szyby nieprzezierne.

Czytaj dalej
Drzwi zewnętrzne z przeszkleniem

Drzwi zewnętrzne z przeszkleniem

Drzwi zewnętrze to pierwsza i jedna z najważniejszych barier chroniących wnętrze przed ingerencją intruzów. Przeszklenia w nich stosowane mają wpływ na komfort użytkowania, a także parametry drzwi.

Czytaj dalej
Szkło ogniochronne

Szkło ogniochronne

W prawidłowo zaprojektowanym i wykonanym budynku pożar powinien rozprzestrzeniać się punktowo, powinna nastąpić błyskawiczna detekcja źródła ognia, jego odizolowanie, zapewnienie bezpiecznej ewakuacji i uruchomienie akcji gaśniczej, np. przy pomocy wbudowanych urządzeń gaśniczych.

Czytaj dalej