Jeld-Wen ze wzrostem w ubiegłym sezonie i prognozowanymi spadkami w tym

Autor: |Data publikacji:

Amerykański gigant branży stolarki, firma Jeld-Wen, podała dane finansowe za rok 2022. Przychody spółki przekroczyły 5 mld dolarów!

Jak podał Jeld-Wen w raporcie rocznym, przychody netto w sezonie 2022 wzrosły z sumy 4,77 mld dolarów do kwoty 5,13 mld dol. (o wynikach z 2021 roku informowaliśmy TUTAJ). Wzrost o ponad 350 mln dolarów oznacza poprawę wyników o 7,5 proc. r/r. Spadł jednak dochód netto, który w 2022 roku wyniósł 45,7 mln dol. w porównaniu do blisko 169 mln dol. rok wcześniej. Fakt ten tłumaczony jest m.in. wyższymi kosztami sprzedaży, ogólnymi i administracyjnymi oraz spadkami w segmencie europejskim.

Rzeczywiście to na Starym Kontynencie Jeld-Wen odnotował największe, bo 5-proc.spadki. Przychody netto były niższe o 68 mln dolarów, co tłumaczone jest m.in. niekorzystnym wpływem różnic kursowych. Zysk netto spadł o 117,4 mln dol. co w praktyce oznacza na koniec 2022 roku stratę w wysokości blisko 51 mln dol. Skorygowana EBITDA spadła o 53 mln dol. do kwoty 74,3 mln dol.

Spadki, choć niewielkie, spółka odnotowała również w Australazji (-0,8 proc.) do 585 mln dol. Na rynku Ameryki Północnej z kolei Jeld-Wen odnotował bardzo dobry sezon, zakończony wzrostem przychodów o ponad 15 proc. To wzrost o 430 mln dol. do sumy 3,26 mld dol. Zysk netto wzrósł o 4,6 mln dol. o wyniósł 260,6 mln.

Prognozy na rok 2023 nie są w Jeld-Wen zbyt optymistyczne. Firma przewiduje przychody netto na poziomie od 4,5 do 4,9 mld dol. Będzie to efekt niskiego, dwucyfrowego spadku wolumenu w całym portfolio produktów i we wszystkich regionach geograficznych, w których firma jest aktywna.

Zobacz również

Konkurs kalendarzy branżowych 2026 – czekamy na wasze propozycje

Konkurs kalendarzy branżowych 2026 – czekamy na wasze propozycje

Już niedługo startuje coroczny konkurs kalendarzy branżowych. Czekamy na wasze tegoroczne propozycje, które możecie przesłać na adres naszej redakcji.

Spłonęła hala produkcyjna firmy Norwood

Spłonęła hala produkcyjna firmy Norwood

W ubiegłym tygodniu doszło do pożaru fabryki okien Norwood w Rusocinie. Spłonęła hala produkcyjna, nikt nie został ranny.

Ogólnopolskie Forum Stolarki 2025 – relacja

Ogólnopolskie Forum Stolarki 2025 – relacja

Ogólnopolskie Forum Stolarki 2025, które odbyło się 15–16 października w Łodzi, potwierdziło, że sektor stoi na progu zmian i że to właśnie dialog między uczestnikami rynku jest kluczem do wypracowania efektywnych rozwiązań.