Jak będzie wyglądał rynek budowlany w Europie?

Autor: |Data publikacji:

Rynek mieszkaniowy w Polsce wszedł w fazę głębokiej stagnacji. A jak wyglądać on będzie w najbliższym czasie w innych krajach? Jest to pytanie, które zadaje sobie wiele firm budowlanych, także z branży stolarki otworowej. Pojawiają się też analizy ekspertów na ten temat.

O perspektywach na europejskim rynku budowlanym wypowiedzieli się ostatnio eksperci z Allianz Trade (wcześniej Euler Hermes). Pod uwagę zostały wzięte rynki w Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Wskazali oni, że rynek budowlany w tych krajach charakteryzować się będzie spowolnieniem wzrostu, wyższymi stopami procentowymi, inflacją i wzrostem cen energii. Rosnące oprocentowanie kredytów drastycznie zmniejszyło możliwość zakupu mieszkań w całej Europe, a ceny domów osiągnęły bardzo wysoki poziom. Dlatego popyt na kredyty na zakupy nieruchomości będzie spadał.

Sklep ze stolarką w Madrycie, Hiszpania.

Co ciekawe, analitycy poinformowali, że spośród dużych gospodarek europejskich niemiecki rynek mieszkaniowy będzie najbardziej zagrożony trudnościami. Ceny nieruchomości w Niemczech wzrosły o 50 proc. od 2015 r., podczas gdy przystępność cenowa mieszkań spadła o 30 proc. Eksperci szacują, że do końca 2024 r. można się spodziewać korekty cenowej i spadku o 8 proc. w Niemczech, z kolei o 5 proc. we Francji i Wielkiej Brytanii. W Hiszpanii i Włoszech korekta cenowa szacowana jest na poziomie 3 proc. Eksperci przestrzegają, że wzrost cen energii, kosztów budowy i rosnące stopy procentowe mogą być także dużym wyzwaniem dla europejskiej fali remontów.

Allianz Trade podsumowuje:

Nasza analiza fundamentalna wskazuje na zbliżające się znaczne spowolnienie w najbliższym czasie. Popyt wykazuje wyraźne oznaki słabości, ponieważ wzrost wynagrodzeń nie nadąża za inflacją, która z kolei pochłonęła oszczędności zgromadzone podczas blokad związanych z COVID. Podaż również słabnie, a zamówienia budowlane i zaufanie firm budowlanych w listopadzie uległy dalszemu pogorszeniu. Patrząc w przyszłość, obraz nie ulega poprawie: popyt na mieszkania będzie dalej spadał, podczas gdy europejskie gospodarstwa domowe są już nadmiernie obciążone rosnącymi kosztami życia. Zazwyczaj pierwsze oznaki spowolnienia na rynku nieruchomości to słaby popyt i podaż, co przekłada się na spadek sprzedaży i spadek cen.

 

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".