Inwido z najlepszymi wynikami i nową firmą w Grupie

Autor: |Data publikacji:

Inwido podliczyło wyniki za pierwszy kwartał bieżącego roku. Firma zanotowała wzrost wartości sprzedaży, powiększyła się też o nowy podmiot w grupie.

Początek roku dla Inwido był znakomity patrząc na dane ze sprzedaży. Firma osiągnęła w pierwszym kwartale przychód netto w wysokości 2,07 mld koron szwedzkich (ok. 950 mln zł) w porównaniu do 1,64 mld (ok. 750 mln zł) w analogicznym okresie w roku 2021. Jest to wzrost o 26 proc., natomiast wzrost organiczny jest na poziomie 19 proc. Spółka ma także bardzo dobrą sytuacje jeśli chodzi o portfel zamówień, obecnie jego wartość wynosi 2,31 mld koron (ok. 1 mld zł) i jest on większy o 57 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Wyższa jest także wartość EBITA – w pierwszym kwartale tego roku wyniosła 180 mln koron (82 mln zł) w stosunku do 121 mln (ok. 55 mln zł) w roku 2021.

Foto: Dekko

Wzrost wartości sprzedaży to efekt przede wszystkim dwóch czynników – dużego popytu oraz wzrostu cen. Inwido podnosiło ceny ze względu na rosnące koszty surowców do produkcji. Pierwszy kwartał tego roku był dla spółki najlepszym w historii pod kątem przychodów. Firma podkreśla, że to wyjątkowy wynik także dlatego, bo zwykle początek roku jest najsłabszy pod względem sprzedaży.

W pierwszych trzech miesiącach tego roku szwedzka spółka zdecydowała się także na zapowiadaną od kilku miesięcy akwizycję. Inwido kupiło 70 proc. udziałów Dekko Window Systems. To brytyjski  producent okien i drzwi z PCW i aluminium, a także z kompozytu (drzwi) z siedzibą pod Manchesterem. Pozostałe 30 proc. udziałów pozostaje w rękach dotychczasowych akcjonariuszy. Dekko wypracowało sprzedaż za miniony rok w wysokości 280 mln koron szwedzkich (ok. 127,6 mln zł).

Dekko jest 30. podmiotem w Grupie Inwido. Szwedzka spółka wyznaczyła sobie cel, by do 2030 r. osiągnąć sprzedaż na poziomie 20 mld koron (ponad 9 mld zł). By to osiągnąć, firma zamierza realizować w przyszłości kolejne akwizycje, najbardziej jest zainteresowana firmami w Europie Zachodniej.

Henrik Hjalmarsson, prezes Inwido komentuje wyniki i obecną sytuację na rynku:

Pierwszy kwartał był dla Inwido najlepszym jak dotąd początkiem roku. W perspektywie krótkoterminowej popyt również wygląda stabilnie, o czym świadczy rosnący portfel zamówień. Jednocześnie w otaczającym nas świecie jest kilka niewiadomych. Wojna w Ukrainie to katastrofa humanitarna i tragedia dla dotkniętych nią osób. Wpływ wojny na gospodarkę jest trudny do przewidzenia. Inwido nie prowadzi działalności w Rosji, Białorusi i Ukrainie. Mamy również bardzo ograniczony przepływ materiałów z tych krajów, a te, które mamy, są obecnie szybko przekierowywane do innych krajów. W wyniku wojny i pandemii obserwujemy ciągłe zakłócenia w łańcuchach dostaw i stały wzrost cen materiałów. Te czynniki, w połączeniu ze wzrostem inflacji i rosnącymi stopami procentowymi stwarzają wyzwania. Jednocześnie właściciele gospodarstw domowych coraz bardziej koncentrują się na domu i środowisku lokalnym, co stwarza dla nowe możliwości. W perspektywie długoterminowej pozostajemy optymistami, ponieważ rośnie zapotrzebowanie na poprawę efektywności energetycznej, zwłaszcza w czasach rosnących cen energii.

Zobacz również

Wieści z rynku: Wiśniowski rozbudowuje flotę, Assa Abloy przejmuje kolejną spółkę

Wieści z rynku: Wiśniowski rozbudowuje flotę, Assa Abloy przejmuje kolejną spółkę

Firmy z branży stolarki podejmują różne działania, aby się rozwijać. Właśnie o kolejnych zmianach poinformowały firmy Wiśniowski, Assa Abloy oraz MACO.

Bilety na OFS 2024 już dostępne!

Bilety na OFS 2024 już dostępne!

Zapraszamy na 33. edycję Ogólnopolskiego Forum Stolarki, które odbędzie się 23–24 października 2024 roku w hotelu Windsor w Jachrance.

Klimas Wkręt-met stworzy nietypowe dzieło podczas Pol’and’Rock Festival

Klimas Wkręt-met stworzy nietypowe dzieło podczas Pol’and’Rock Festival

Klimas Wkręt-met, producent technik zamocowań dla budownictwa, zapowiedział stworzenie kolejnego obrazu z wkrętów.

1