Historycznie najdroższa transakcja Assy Abloy została sfinalizowana

Red.: |Data publikacji:

Assa Abloy zakończyła proces przejęcia amerykańskiej firmy HHI. Jednocześnie szwedzka spółka uporządkowała swoją strukturę w USA i Kanadzie.

Amerykańska firma Hardware and Home Improvement (HHI), producent okuć budowlanych, należała do Spectrum Brands. Assa Abloy poinformowała o umowie akwizycji HHI już we wrześniu 2021 r. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Firma podała do wiadomości kwotę transakcji, wynosiła ona 4,3 mld dolarów. Miała to być największa pod kątem wartości akwizycja w historii Assa Abloy. Choć firma planowała zakończyć proces przejęcia w 2021 r. to niestety nie udało się go sfinalizować. We wrześniu 2021 r. amerykański Departament Sprawiedliwości poinformował, że podejmie kroki, by zablokować tę transakcję. Sprawa toczyła się w sądzie i zakończyła się w czerwcu bieżącego roku na korzyść Assy Abloy. Przejęcie HHI przez szwedzką spółkę nastąpiło ostatecznie 20 czerwca bieżącego roku.

Siedziba Spectrum Brands w Miedison, Wisconsin, Stany Zjednoczone.

Przejęcie HHI, to dla Szwedów oznacza przede wszystkim dostęp do dużego, amerykańskiego rynku, zarówno w USA, jak i w Kanadzie. To jednocześnie powiększenie portfolio o nowe rozwiązania, znane marki w zakresie okuć budowlanych na kontynencie amerykańskim.

HHI jest dużym przedsiębiorstwem, o jego skali świadczą liczby. W ostatnim roku finansowym, który w przypadku HHI zakończył się z 30 września 2022 r., firma wypracowała sprzedaż w wysokości 1,65 mld dolarów. Wartość transakcji przejęcia się nie zmieniła, to podawane wcześniej 4,3 mld dolarów. Szwedzi spodziewają się, że wskaźnik EBIT w efekcie synergii osiągnie wartość 100 mln dolarów w okresie pięciu lat.

Z kolei Assa Abloy sprzedała na rzecz Fortune Brands firmę Emtek i segment Smart Residential w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Wartość transakcji to 800 mln dolarów, umowa została zawarta także 20 czerwca bieżącego roku.

Zobacz również

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

W całych Niemczech w 2023 roku sprzedano o 1,5 mln mniej jednostek okiennych. Jednak dwa kraje związkowe odnotowały wzrost.

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

W zakończonym właśnie roku Hydro odnotowało spadek przychodów ze sprzedaży, a także zysków. Na ten wynik wpłynął m.in. spadek cen aluminium.

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Handlowcy widzą niewielką poprawę, jeśli chodzi o sprzedaż okien. Dużo klientów korzysta z dofinansowania z programu "Czyste Powietrze".

1