Grupa Kęty zakłada spadek przychodów

Red.: |Data publikacji:

Grupa Kęty zakłada, że w przyszłym roku przychody powinny być niższe o od tegorocznych. Według prognozy jeszcze wyraźniejszy ma być spadek zysku. 

Inwestycje w Grupie Kety

Prognoza Grupy Kęty zakłada, że przychody będą niższe o 11 proc. od tegorocznych i wyniosą ponad 5,27 mld zł. Obecny rok zakończy się prawdopodobnie przychodami na poziomie 5,91 mld zł. Jeszcze wyraźniej, bo aż o ponad 40 proc. spadnie w przyszłym roku zysk netto i według prognoz wyniesie 388 mln zł. Koszty operacyjne w 2023 r. będą, zdaniem zarządu grupy, niższe o ok. 7 proc., również ze względu na założone niższe ceny podstawowych surowców, i wyniosą 4760 mln zł, w tym: amortyzacja 184 mln zł (+13 proc.), koszty surowców i materiałów 3138 mln zł (-15 proc.), koszty energii 323 mln zł (+58 proc.), koszty świadczeń pracowniczych 657 mln zł (+9 proc.), koszty usług obcych 400 mln zł (+8 proc.).

Zarząd zakłada, że w pierwszej połowie 2023 roku będzie trwała korekta w długoterminowym trendzie wzrostowym na wyroby wyciskane z aluminium na rynku europejskim, a sytuacja powinna poprawiać się w drugiej połowie roku wraz ze spadkiem ponadnormatywnych zapasów magazynowych tworzonych w pierwszej połowie 2022 roku, głównie w odpowiedzi na ryzyko niedoboru surowców na skutek wojny w Ukrainie.

Dariusz Mańko, prezes Grupy Kęty, traktuje obecne spowolnienie jako korektę trendu, po której znowu będzie można się spodziewać poprawy koniunktury:

Naszym zadaniem nie jest spoglądanie na jeden rok. (…). Z niczego nie rezygnujemy. W pełnej sprawności chcemy przejść przez rok 2023. To tylko jeden rok w historii firmy i na jednym roku nie ma co się opierać. (…) Zakładamy, że to dołek, że 2023 r. będzie takim wyraźnym dołkiem, a po szalonym 2022 r., naturalnym spowolnieniem. Mamy nadzieję, że pojawią się środki z UE. One mogą spowodować, że rzeczywiście 2024 r. będzie obfitował w zamówienia w obszarze budowlanym, a to powinno nam zdecydowanie pomóc.

Zobacz również

WWGlass ze spadkiem sprzedaży

WWGlass ze spadkiem sprzedaży

WWGlass, należący do 10 największych producentów szyb zespolonych w Polsce, podsumował wyniki finansowe z poprzedniego roku.

Monolit z Zambrowa rozbudowuje zakłady produkcyjne

Monolit z Zambrowa rozbudowuje zakłady produkcyjne

Zambrowski producent okien z PCW i aluminium, firma Monolit, kontynuuje działalność inwestycyjną. Obecnie buduje halę produkcyjną.

Mercor odnotowuje wzrost wartości zamówień

Mercor odnotowuje wzrost wartości zamówień

Wartość zamówień pozyskanych przez Grupę Mercor w kwietniu 2024 była wyższa niż rok wcześniej, ale też przewyższyła poziom z marca bieżącego roku.

1