Grupa Kęty w I kwartale: spadek przychodów, ale wzrost zysku

Red.: |Data publikacji:

Grupa Kęty, do której należy m.in. Aluprof, podała szacunkowe dane finansowe za pierwszy kwartał roku 2024. Spółka podkreśla, że pozyskała zamówienia na zadowalającym poziomie.

Mimo trwającej niekorzystnej koniunktury Kęty pozyskały liczbę zamówień, która pozwala na ok. 80-85-procentowe obłożenie mocy produkcyjnych. Jak zaznacza spółka, dzięki temu prognozowane wyniki finansowe są zgodne z oczekiwaniami, pomimo utrzymującej się presji na marże handlowe.

Aktualne szacunki zakładają osiągnięcie w ciągu pierwszych 3 miesięcy bieżącego roku przychodów w wysokości 1250 mln zł, co oznacza spadek o 9 proc.  rok do roku. W 2023 r. było to 1373 mln zł. Ma na to m.in. wpływ ok. 18-procentowy spadek średnich cen aluminium (wyrażonych w złotych) oraz spadek średniego kursu euro, co jest związane ze znaczącą sprzedażą eksportową firmy.

Zarząd  Grupy Kęty spodziewa się też wypracowania w 1 kwartale 2024 roku wskaźnika EBITDA w kwocie 215 mln zł, co oznacza wzrost o 7 proc. Ma również zwiększyć się o 8 proc. zysk z działalności operacyjnej i tym samym wynieść 170 mln zł wobec 157 mln rok wcześniej.

Nagroda dla prezesa Grupy Kęty

W minionym tygodniu zostały wręczone statuetki Niedźwiedzi. Wyróżnienia są przyznawane przez redakcję „Parkietu”, najstarszego dziennika gospodarczego w Polsce, wyróżniającym się na rynku menedżerom, ekspertom i instytucjom. W obecnej, 30. edycji tytuł prezesa roku otrzymał Dariusz Mańko, prezes Grupy Kęty. Jak zaznaczył organizator wydarzenia w uzasadnieniu, akcjonariusze ufają menedżerowi, powierzając mu stery na kolejne kadencje. Kęty są też wysoko oceniane za jakość zarządzania i relacje inwestorskie.

Podczas gali wręczania wyróżnień Dariusz Mańko powiedział:

Na pewno czeka nas rozwój przez przejęcia, przy takim rozmiarze grupy wzrost organiczny już niewiele zmieni, skala przychodów i zysków upoważnia nas do tego, by zrobić odważniejszy krok. Marzę o Kętach dwa razy większych niż dziś, z silnymi ośrodkami w Europie. Wydanie środków akcjonariuszy to ogromna odpowiedzialność, pomyłek polskich firm za granicą nie zliczymy, dlatego bardzo odpowiedzialnie musimy do tego podejść.

Zobacz również

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

PSB podsumowało ceny w marketach budowlanych w marcu. To kolejny miesiąc z rzędu, w którym PSB odnotowuje spadek dynamiki wzrostu cen.

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił dużą farmę fotowoltaiczną. Jej moc wynosi 2,5 MW. Praca trwała kilka miesięcy i podzielona była na wiele etapów.

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Liczba tzw. elektrowni balkonowych w krajach DACH szybko rośnie. Montaż paneli fotowoltaicznych o niewielkiej mocy i w systemie plug-in nie wymaga specjalnych zezwoleń.

1