Grupa Inwido zakończyła rok rekordowym wzrostem

Red.: |Data publikacji:

Grupa Inwido, jeden z większych producentów stolarki w Europie, podsumowała wyniki za 2022 r. Był to okres z ponad 20-procentowym wzrostem wartości sprzedaży.

Grupa Inwido poinformowała, że w całym roku 2022 sprzedaż netto wyniosła 9,54 mld koron szwedzkich (ok. 3,98 mld zł) w porównaniu do 7,72 mld (ok. 3,22 mld zł) w roku 2021. Jest to wzrost o 24 proc., natomiast wzrost organiczny wyniósł 14 proc. Z kolei wartość EBITA to 1,08 mld koron (ok. 450 mln zł) w porównaniu do kwoty 922 mln (ok. 384 mln zł) rok wcześniej.

Jeśli chodzi o dane za ostatni kwartał 2022 roku, to w okresie od października do końca grudnia spółka osiągnęła sprzedaż w wysokości 2,61 mld koron (ok. 1 mld zł) w porównaniu do 2,17 mld (ok. 910 mln zł) w roku poprzednim. Jest to więcej o 20 proc., natomiast wzrost organiczny to 10 proc. Inwido podliczyło także, że w czwartym kwartale firmie udało się zebrać zamówienia, których wartość jest wyższa o 2 proc. w stosunku do roku ubiegłego, jednak wartość portfela zamówień jest niższa o 15 proc. i pod koniec roku wyniosła 1,58 mld koron (ok. 660 mln zł). Natomiast EBITA osiągnęła 319 mln koron (ok. 133 mln zł), rok wcześniej była to kwota 262 mln (ok. 109 mln zł).

Mimo wielu trudności w 2022 r., udało się zakończyć sezon wzrostem w sprzedaży i zyskach. Zarząd Inwido jest szczególnie zadowolony z wyniku EBITA. Po raz pierwszy w kwartale udało się przekroczyć wartość 300 mln koron. Zarząd spółki przyznaje, że jeśli chodzi o wyniki z ostatniego kwartału, to były one „najmocniejsze do tej pory”.

Henrik Hjalmarsson, prezes Grupy Inwido podsumowuje sytuację na rynku w poszczególnych segmentach:

W segmencie konsumenckim, na którym się koncentrujemy, popyt jest stabilny, natomiast potrzeby zakupowe w segmencie przemysłowym ulegają spowolnieniu. Chociaż rok 2022 był trudny dla handlu e-commerce, obecnie widzimy oznaki odwrócenia trendu. Zysk w czwartym kwartale jest większy niż w roku poprzednim, a jednocześnie rośnie liczba zamówień. Silne tempo wzrostu cen materiałów wsadowych, które miało miejsce w pierwszych trzech kwartałach, uległo obecnie spowolnieniu, a podwyżki cen realizowane nieprzerwanie w ciągu roku znajdują odzwierciedlenie w rosnących marżach.

Zobacz również

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

PSB podsumowało ceny w marketach budowlanych w marcu. To kolejny miesiąc z rzędu, w którym PSB odnotowuje spadek dynamiki wzrostu cen.

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił dużą farmę fotowoltaiczną. Jej moc wynosi 2,5 MW. Praca trwała kilka miesięcy i podzielona była na wiele etapów.

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Liczba tzw. elektrowni balkonowych w krajach DACH szybko rośnie. Montaż paneli fotowoltaicznych o niewielkiej mocy i w systemie plug-in nie wymaga specjalnych zezwoleń.

1