Grupa ICA przejęta przez Amerykanów

Red.: |Data publikacji:

Amerykańska spółka Sherwin-Williams Company przejęła włoskiego dostawcę farb Industria Chimica Adriatica (ICA). Firma zaopatruje m.in. branżę stolarki otworowej w Polsce.

Sherwin-Williams Company, amerykańska spółka notowana na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych poinformowała, że 11 października przejęła włoskiego dostawcę farb i lakierów przemysłowych, firmę ICA. Grupa ICA swoją siedzibę ma w Civitanova Marche we Włoszech, obroty za 2021 r. wyniosły 158 mln euro. Firma informuje, że 61 proc. sprzedaży zrealizowała poza rynkiem włoskim. W ICA zatrudnionych jest obecnie około 600 pracowników.

Włoski dostawca lakierów ma także oddział w Polsce – to ICA Polska z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim. Oddział powstał w 2016 r. w wyniku przekształcenia spółki Italcolor. Firma jest dostawcą lakierów i powłok do drewna m.in. dla branży stolarki otworowej. W ICA Polska pracuje 131 osób.

Amerykanie podkreślają, że włoski producent ma bogate portfolio zaawansowanych technologicznie produktów. Są to m.in. oparte na wodzie powłoki BIO, które wytworzone zostały przy użyciu surowców z recyklingu. Inną zaletą ICA, to rozwinięta sieć sprzedaży i dobre relacje z lokalnymi klientami. Dla Sherwin-Williams istotne jest również strategiczne położenie zakładów produkcyjnych i oddziałów dystrybucyjnych włoskiego producenta. Planowane zakończenie akwizycji to koniec bieżącego roku.

Sherwin-Williams Company działa na rynku od 156 lat, siedzibę ma w Cleveland w Ohio w Stanach Zjednoczonych. Firma jest producentem farb, powłok dla przemysłu, jak również sprzedaje detalicznie. Przychody spółki to ponad 19 mld dolarów, firma zatrudnia 61 tys. pracowników na całym świecie.

Amerykanie deklarują, że kierownictwo w ICA zostanie utrzymane, a także kontynuowane mają być dotychczasowe usługi i inicjatywy działające pod nazwą ICA Innovation Camp. Sherwin-Williams zapowiedział także, że planuje przeprowadzić w ICA inwestycje, które przyczynia się do zwiększenia międzynarodowej sprzedaży i rozpoznawalności produktów włoskiego producenta.

Zobacz również

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

Grupa ML System opublikowała dane finansowe za rok 2023. W tym czasie wielokrotnie zwiększył się eksport. Natomiast zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk brutto oraz EBIDTA zmalały.

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Weinig z siedzibą w Tauberbischofsheim (Niemcy), zawarł umowę z firmą Stähle-Hess, mieszczącą się w Reutlingen (Niemcy). Dzięki niej producent maszyn do obróbki drewna poszerza swoje portfolio produktów.

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

Prez-Met dostarcza od wielu miesięcy nowe maszyny do BRK Windows na Pomorzu. Firma także dostarcza maszyny do Sonarolu.

1