Gospodarka odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi została unormowana. Nowelizacja ustawy o odpadach dostosowuje polskie przepisy do unijnych. Dotyczy organizacji systemu segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych (tzw. BiR). Obowiązuje od 1 stycznia 2025 r.
Ustawa o odpadach
Gospodarka odpadami BiR ma być obecnie bardziej efektywna. Nowelizacja ustawy zakłada utworzenie jednolitego systemu ich selektywnej zbiórki. Zgodnie z aktualnymi przepisami możliwe staje się przekazanie tych odpadów innemu uprawnionemu podmiotowi. Można także sortować je poza miejscem, gdzie powstały.
Jednocześnie została wprowadza odpowiedzialność solidarna w przypadku, gdy nie dokonano ich wyselekcjonowania. Dotyczy ona wytwórcy odpadów BiR, jak też ich kolejnego posiadacza. Do grona takich podmiotów należą więc m.in. firmy recyklingowe z branży stolarki budowlanej. Z odpowiedzialności solidarnej wyłączone są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.
Gospodarka odpadami ma być bardziej efektywna
W nowej wersji ustawy zostały wyodrębnione kategorie odpadów przeznaczonych do selektywnej zbiórki. W przypadku tych pochodzących z prac budowlanych i rozbiórkowych jest ich sześć. Drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, takie jak beton czy cegła. Tak szczegółowy podział ma na celu zwiększenie możliwości recyklingu.
Jednocześnie obowiązek segregacji dotyczy zarówno wykonawców prac budowlanych, jak i firm zbierających i przetwarzających odpady. W przypadku gdy odpady nie są segregowane, ich odbiorca przejmuje na siebie ten obowiązek. Musi przy tym mieć odpowiednie pozwolenia. Ustawodawca przyjął bowiem, że jest to już przetwarzanie odpadów.
Oczywiście ustawa przewiduje także sankcje za niedostosowanie się do znowelizowanych przepisów. Kara finansowa może wynieść od 1 tys. do 1 mln zł.
Zobacz również
Roto Frank: sprzedaż netto na poziomie 2023 r.
Roto Frank przedstawia raport finansowy. Podsumowuje on dane holdingu za rok 2024.
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce w 1. kwartale 2025
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące produkcji budowlano-montażowej w Polsce. Dotyczą one lutego i marca oraz całego pierwszego kwartału 2025 r.
Raport finansowy Saint-Gobain – spadek sprzedaży w 2024 r.
Raport finansowy Saint-Gobain wskazuje na wzrost sprzedaży w drugiej połowie 2024 r. Ostatecznie jednak spółka zakończyła ten okres spadkiem.