Globalny rynek smart home rośnie

Autor: |Data publikacji:

W najbliższych pięciu latach czeka nas intensywny rozwój rynku inteligentnych domów. Takie prognozy przedstawia Yale, dostawca zamków należący do grupy Assa Abloy.

Motorem napędzającym rynek smart home jest przede wszystkim coraz większy rozwój nowych technologii. Powoduje to, że stają się one coraz bardziej dostępne i atrakcyjne cenowo. Poza tym rośnie popularność usług na żądanie, a także dążenie do oszczędności czasu i kosztów. Te czynniki wpływają na to, że produkty pozwalające zarządzać ogrzewaniem, oświetleniem czy dostępem do mieszkania będą cieszyć się coraz wyższym zainteresowaniem. Na rozwój nowych technologii na pewno wpłynie upowszechnienie się sieci 5G, dzięki której ułatwiona będzie łączność między urządzeniami.

Z naszych badań wynika, ze 2/3 konsumentów jest świadomych istnienia urządzeń do domów inteligentnych. Natomiast 1/3 z nich zdecydowała się kupić takie urządzenia albo planuje to zrobić w ciągu najbliższego roku – mówi Markus Henkelmann z Yale EMEA. Podaje przykład działania urządzeń w takim domu – inteligentne zamki znają plan domowników i po opuszczeniu przez nich domów, automatycznie się blokują. Wówczas mogą się uruchomić inne urządzenia, np. roboty czyszczące podłogi.

Zamek Linus marki Yale prezentowany był podczas styczniowych targów w Las Vegas w USA.

Marka Yale, która widzi ogromny potencjał w produktach do domów inteligentnych, pokazała swoje najnowsze dziecko – zamek Linus na styczniowych targach CES w Las Vegas. Jest to urządzenie, które umożliwi użytkownikom blokowanie i odblokowywanie drzwi telefonem, udzielanie dostępu bezkluczykowego i śledzenie wszystkich działań dzięki całodobowemu dostępowi do aktywności.

Natomiast badania przeprowadzone przez GfK pokazują, że w Europie w I połowie ubiegłego roku wydano 255 mld euro na produkty w grupie tzw. technical consumer goods. Z tego 26 proc. stanowiły wydatki na urządzenia do domów inteligentnych. Rynek globalnych urządzeń według GfK wzrósł o ok. 9 proc. w roku ubiegłym z 122 mld do 133 mld euro (wyłączając smartfony i inteligentne zegarki). Z kolei firma analityczna IDC w lipcu 2019 r. opublikowała raport z którego wynika, że w I kwartale 2019 r. rynek inteligentnych domów wzrósł w Europie o 24 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Jeśli chodzi o Polskę, to GfK przeprowadziło badanie na temat popularności urządzeń smart home w czerwcu ubiegłego roku. Prawie połowa Polaków, bo 42 proc. w ogóle nie jest zainteresowana takimi urządzeniami. Jednak eksperci, choć przyznają, że trudno mówić obecnie o szczególnie dużym zainteresowaniu produktów do domów inteligentnych w Polsce, zakładają, że ten rynek u nas także będzie się intensywnie rozwijał. Głównie ze względu na korzyści, jakie może przynieść użytkownikom. Jako przykład podawany jest tu rynek smarfonów, produktów, które są dziś powszechnie używane.

Zobacz również

MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój

MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój

Targi MADE Expo 2025 odbędą się w dniach 19–22 listopada 2025 roku, w centrum wystawienniczym Fiera Milano Rho w Mediolanie. "Forum Branżowe" objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025

Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025

Rozpoczęły się dwutygodniowe targi Arbonia Next2025, w których Grupa prezentuje swoje rozwiązania dostawcom, dystrybutorom oraz klientom. Tuż przed wydarzeniem Grzegorz Białczak, zarządzający Arbonią w Europie Środkowo-Wschodniej, został członkiem zarządu Invado.

Lista 100 najbogatszych Polaków

Lista 100 najbogatszych Polaków

Miesięcznik "Forbes" opublikował w ostatnim czasie ranking "Lista 100 najbogatszych Polaków 2025”. Znajdują się na niej również osoby ze świata stolarki.