Glaston zakończył kwartał z dużym wzrostem

Red.: |Data publikacji:

Glaston podsumował pierwszy kwartał tego roku pod kątem finansowym. Firma odnotowała wzrost przychodów, zysków i zamówień.

Glaston, producent maszyn do obróbki szkła, opublikował wyniki z pierwszego kwartału tego roku. Firma odnotowała wzrosty we wszystkich omawianych wskaźnikach finansowych. Jeśli chodzi o wartość przychodów, to od stycznia do końca marca sprzedaż wyniosła 52,3 mln euro w porównaniu do 40,4 mln w roku 2021, co oznacza wzrost o 29 proc. Wyższy był także wynik operacyjny EBIT – w pierwszym kwartale tego roku wyniósł 2,2 mln euro, rok temu było to 100 tys. euro. Firma może być także zadowolona z poziomu zamówień, które zebrała w pierwszym kwartale. Ich wartość to 59 mln euro, w analogicznym okresie w zeszłym roku była to kwota 47,2 mln euro. Jest to wzrost na poziomie 25 proc.

Pierwszy kwartał był bardzo dobrym okresem w działalności Glastonu. Firma odnotowała wzrost zamówień na maszyny do obróbki szkła budowlanego, ale także więcej zleceń wpływało z branży motoryzacyjnej. Pojawiło się także więcej zapytań kierowanych do działu serwisu w Glastonie. Klienci firmy zwiększali produkcję i decydowali się na podnoszenie jakości maszyn i urządzeń. Glaston zauważa także negatywne czynniki na rynku, nadal obecne są problemy z dostępnością komponentów, co wpłynęło na opóźnienia w realizacji zamówień i sprzedaży części zamiennych. Z kolei inwazja Rosji na Ukrainę wpłynęła na zachowania klientów, którzy stali się ostrożniejsi w podejmowaniu decyzji zakupowych. W wielu częściach świata wciąż obecny jest koronawirus, to kolejny czynnik, który powoduje, że czas podejmowania decyzji przez klientów o inwestycji znacząco się wydłużył.

Anders Dahlblom, prezes Glastonu, komentuje także wpływ obecnej sytuacji w Ukrainie na działalność spółki:

Wkrótce po inwazji na Ukrainę stało się dla nas jasne, że kontynuowanie naszej działalności w Rosji nie jest możliwe. Podjęliśmy niezbędne działania, aby zamknąć nasze biuro sprzedaży w Moskwie, a obecnie działalność w Rosji jest zawieszona. Wpływ finansowy naszej decyzji o wycofaniu się jest ograniczony, ponieważ udział Rosji w naszej sprzedaży netto w 2021 r. wyniósł mniej niż jeden procent. Inwazja może jeszcze bardziej skomplikować zakłócenia w łańcuchu dostaw, a niedobór różnych surowców i komponentów może również doprowadzić do wzrostu kosztów. Łagodzenie zakłóceń w łańcuchu dostaw jest nadal głównym obszarem zainteresowania.

Na działalność Glastonu wpływa także obecna sytuacja w Chinach. W tym kraju panuje obecnie kolejna fala zakażeń koronawirusem, w związku z tym władze zdecydowały się na wprowadzenie ograniczeń w działalności. Dotyczą one także fabryki Glastonu w Tianjin. Blokada wpływa także na kolejne zakłócenia w łańcuchu dostaw. Dla Glastonu rynek chiński w pierwszym kwartale tego roku stanowił 15 proc. udziału w sprzedaży i firma zakłada, że obecny lockdown będzie miał wpływ na wyniki finansowe spółki w dłuższym okresie.

Mimo wielu przeciwności, Glaston jest pozytywnie nastawiony jeśli chodzi o sytuację na rynku. Spółka szacuje, że sprzedaż netto i wskaźnik EBITA będą wyższe w 2022 r. w stosunku do poziomów w 2021 r.

 

Zobacz również

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

Prez-Met dostarcza od wielu miesięcy nowe maszyny do BRK Windows na Pomorzu. Firma także dostarcza maszyny do Sonarolu.

Nowy prezes Inwido. Spółka podsumowuje pierwszy kwartał

Nowy prezes Inwido. Spółka podsumowuje pierwszy kwartał

Inwido podsumowało pierwszy kwartał, spółka odnotowała 14-procentowy spadek w sprzedaży. Jednak spółka widzi pozytywne sygnały na rynku.

Gealan nawiązał współpracę z nowym dostawcą

Gealan nawiązał współpracę z nowym dostawcą

W kwietniu Gealan sfinalizował nawiązanie współpracy z Meesenburg. Oficjalne przypieczętowanie tego projekty pomiędzy firmami miało miejsce na stoisku systemodawcy podczas targów Fensterbau Frontale 2024.

1