Glaston opublikował wyniki z I kwartału tego roku. Firma podała, że wartość sprzedaży netto wyniosła 46,9 mln euro. Duży udział w tym miały zamówienia z rynku polskiego.
Pierwsze trzy miesiące tego roku to okres, gdy świat rozpoczął walkę z koronawirusem. Jednak Glaston poinformował, że w swoich danych w I kwartale nie widzi jeszcze wpływu pandemii, a poziom zamówień był podobny, jak w roku ubiegłym. Szczególnie dużą popularnością cieszyły się maszyny do produkcji szyb zespolonych, w odróżnieniu od maszyn do szyb w branży motoryzacyjnej. Firma przyznała, że w pojedynczych przypadkach klienci zdecydowali się na przełożenie na późniejszy okres zakupów, ale nie było ich anulowania. Spółka jednak zakłada, że w kolejnych miesiącach sytuacja może się zmienić i pojawią się spadki w popycie. Także klienci mogą chcieć wycofać swoje zlecenia.
W tym roku w I kwartale sprzedaż netto wyniosła 46,9 mln euro w porównaniu do 44,3 mln euro. Wartość zamówień, które wpłynęły do Glaston Group w tym roku to 45,6 mln euro, a w 2019 r. była to kwota 45,3 mln euro. W tym roku wartość zleceń w segmencie maszyn do produkcji szyb zespolonych to 21,2 mln euro, podczas gdy w roku ubiegłym było to zaledwie 12,3 mln euro. Glaston Group podał także, że wartość sprzedaży w tym segmencie wyniosła 22,4 mln euro w porównaniu do 15,1 mln euro w roku ubiegłym.
Dostawca maszyn do obróbki szkła poinformował o najważniejszych transakcjach w I kwartale. Duży, francuski producent okien zamówił dwie linie do szyb zespolonych. Poza tym spółka otrzymała zlecenia na kilka takich linii od firm z Polski, które zdecydowały się również kupić urządzenia przeładunkowe. Poza tym producenci szyb z naszego kraju postanowili zainwestować w urządzenia do hartowania szkła.
Glaston z siedzibą w Helsinkach w Finlandii w minionym roku włączył w swoje struktury Bystronic. Proces integracji zaczął się pod koniec stycznia, a zakończył w kwietniu 2019 r. Dlatego spółka postanowiła, że na potrzeby raportu poda dane finansowe wspólnie obu podmiotów tak, jakby proces integracji był zakończony na początku roku 2019.
Zobacz również
BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)
W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.
Targi BAU 2025 rozpoczęte
Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.
Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online
Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...