Gealan ogranicza emisję dwutlenku węgla

Red.: |Data publikacji:

Gealan podsumował właśnie swoje działania zmierzające do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. To m.in. stosowanie recyklingu, ale także wykorzystanie zielonych źródeł energii.

Gealan już od 25 lat stara się rozwijać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jednym z działań jest stosowanie zamkniętego obiegu PCW, który został wprowadzony jako działalność dodatkowa już w 1993 r. Firma podsumowała właśnie swoją inicjatywy dotyczące recyklingu w 2021 r. W minionym roku producent profili do stolarki zużył ok. 21,5 tys. ton materiałów pochodzących z recyklingu. Dzięki temu udało się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 43 tys. ton w porównaniu ze stosowaniem nowego materiału.

Gealan poddaje recyklingowi stare okna z PCW oraz własne odpadki produkcyjne. Materiał uzyskany w ten sposób wykorzystywany jest w produkcji rdzenia profili. Firma podliczyła, że obecnie ok. 36 proc. PCW używanego w produkcji pochodzi z recyklingu, a ten trend jest rosnący. Przetwarzanie odpadków tworzywowych jest znacznie usprawnione od 2021 r. Wówczas firma otworzyła nowy zakład do recyklingu w miejscowości Tanna w Niemczech. Gealan szczególnie podkreśla znaczenie zainstalowanej w Tanna nowoczesnej sortowni, która znacznie skraca transport materiału.

Firma rozbudowuje także swoje powierzchnie magazynowe, by ograniczyć transport. Gealan zainwestował ok. miliona euro w siedzibie w Tanna w magazyn do przechowywania surowców do produkcji. Z kolei w 2024 r. zostanie oddany do użytku w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania. Ta inwestycja pozwoli również zoptymalizować działania transportowe i logistyczne.

Producent profili okienno-drzwiowych inwestował także w odnawialne źródła energii. Od 2020 r. administracja w centrali firmy w Oberkotzau oraz zakład w Tanna zaopatrywane są całkowicie w energię odnawialną. W przypadku Gealana, OZE w 100 proc. pochodzi z biomasy. Stosowanie zielonego źródła energii pozwala zaoszczędzić dodatkowo 18 tys. ton dwutlenku węgla rocznie w obu niemieckich lokalizacjach.

Zobacz również

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

Sprzedaż okien w Niemczech zależy od landu

W całych Niemczech w 2023 roku sprzedano o 1,5 mln mniej jednostek okiennych. Jednak dwa kraje związkowe odnotowały wzrost.

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

W zakończonym właśnie roku Hydro odnotowało spadek przychodów ze sprzedaży, a także zysków. Na ten wynik wpłynął m.in. spadek cen aluminium.

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Sprzedawcy okien: sytuacja się ustabilizowała, ale rynek jest trudny

Handlowcy widzą niewielką poprawę, jeśli chodzi o sprzedaż okien. Dużo klientów korzysta z dofinansowania z programu "Czyste Powietrze".

1