Gealan podsumował właśnie swoje działania zmierzające do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. To m.in. stosowanie recyklingu, ale także wykorzystanie zielonych źródeł energii.
Gealan już od 25 lat stara się rozwijać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jednym z działań jest stosowanie zamkniętego obiegu PCW, który został wprowadzony jako działalność dodatkowa już w 1993 r. Firma podsumowała właśnie swoją inicjatywy dotyczące recyklingu w 2021 r. W minionym roku producent profili do stolarki zużył ok. 21,5 tys. ton materiałów pochodzących z recyklingu. Dzięki temu udało się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 43 tys. ton w porównaniu ze stosowaniem nowego materiału.
Gealan poddaje recyklingowi stare okna z PCW oraz własne odpadki produkcyjne. Materiał uzyskany w ten sposób wykorzystywany jest w produkcji rdzenia profili. Firma podliczyła, że obecnie ok. 36 proc. PCW używanego w produkcji pochodzi z recyklingu, a ten trend jest rosnący. Przetwarzanie odpadków tworzywowych jest znacznie usprawnione od 2021 r. Wówczas firma otworzyła nowy zakład do recyklingu w miejscowości Tanna w Niemczech. Gealan szczególnie podkreśla znaczenie zainstalowanej w Tanna nowoczesnej sortowni, która znacznie skraca transport materiału.
Firma rozbudowuje także swoje powierzchnie magazynowe, by ograniczyć transport. Gealan zainwestował ok. miliona euro w siedzibie w Tanna w magazyn do przechowywania surowców do produkcji. Z kolei w 2024 r. zostanie oddany do użytku w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania. Ta inwestycja pozwoli również zoptymalizować działania transportowe i logistyczne.
Producent profili okienno-drzwiowych inwestował także w odnawialne źródła energii. Od 2020 r. administracja w centrali firmy w Oberkotzau oraz zakład w Tanna zaopatrywane są całkowicie w energię odnawialną. W przypadku Gealana, OZE w 100 proc. pochodzi z biomasy. Stosowanie zielonego źródła energii pozwala zaoszczędzić dodatkowo 18 tys. ton dwutlenku węgla rocznie w obu niemieckich lokalizacjach.
Zobacz również
Szwajcarski rynek się kurczy
Z podsumowania szwajcarskiego rynku stolarki za 2022 rok wynika, że od kilku lat regularnie spada produkcja okien w tym kraju. Pocieszeniem może być fakt, że stolarka drewniana i ślusarka aluminiowa notują rekordowe wyniki.
Segment bram przemysłowych czeka stagnacja
Segment bram przemysłowych będzie notował spadki popytu. W najbliższych latach wzrost wolumenu sprzedaży będzie maksymalnie na 1,7 proc.
Niemcy: wzrost na rynku drzwi wejściowych
Jak wynika z danych zebranych przez instytut badań rynku Branchenradar.com, rynek zewnętrznych drzwi wejściowych w Niemczech w 2022 roku urósł, ale nie za sprawą wzrostu popytu.