GEALAN obchodzi 100 lat istnienia firmy

Autor: |Data publikacji:

Grupa GEALAN, wiodący producent profili okiennych i drzwiowych z tworzyw sztucznych w Europie, ma powody do świętowania. Dokładnie 100 lat Adam Fickenscher stworzył podwaliny dzisiejszej grupy GEALAN. W okrągłe urodziny – u nas krótka historia marki i retrospektywa firmy córki w Polsce, która za rok obchodzić będzie swoje 25-lecie.

100 lat temu Adam Fickenscher założył w Schlegel koło Hof przedsiębiorstwo przetwórstwa futer

Od fabryki futer do ekstruzji profili okiennych

Wszystko zaczęło się w 1921 roku, kiedy Adam Fickenscher założył w niemieckim Schlegel koło Hof przedsiębiorstwo przetwórstwa futer. 26 lat później, w 1947 roku, razem ze wszystkimi 200 pracownikami firma przeprowadza się do Oberkotzau, gdzie do dzisiaj znajduje się centrala GEALAN.

Przełomowe okazuje się uruchomienie w 1956 roku przez Theo Fickenschera (syna założyciela firmy) nowej gałęzi działalności – produkcji tworzyw sztucznych. Początkowo firma koncentruje się na wytwarzaniu węży ogrodowych, wieszaków na ubrania i poręczy, sprzedawanych już pod marką GEALAN.

W 1956 roku Theo Fickenscher, syn założyciela firmy, uruchamia nową gałąź działalności – przetwórstwo tworzyw sztucznych

Kolejny krok milowy do światowego sukcesu niemieckiego producenta to ekstruzja pierwszego profilu okiennego w 1968 roku. W kolejnych latach firma konsekwentnie rozwija właśnie ten kierunek działalności. Wraz z założeniem firmy GEALAN Werk Fickenscher GmbH w 1979 roku nazwa produktu GEALAN staje się również oficjalną nazwą firmy.

Dziś firma słynie z innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest technologia koekstruzji, która została została wprowadzona na rynek w 1980 roku. W procesie koekstruzji produkowane są kolorowe profile acrylcolor. Do dziś jest to bezkonkurencyjna metoda uzyskiwania wybarwienia profili z PVC i jest konsekwetnie rozwijana przez GEALAN. W następnych latach swoją premierę miały kolejne ciekawe innowacje np.: takie jak: technologia STV®, pozwalająca na budowę okien o zwiększonych gabarytach, GEALAN-KUBUS® – system z ukrytym skrzydłem czy wyjątkowy w swojej klasie system GEALAN-LINEAR®.

Rok 1992 to punkt zwrotny dla GEALAN. Właśnie wtedy w Turyngii w miejscowości Tanna uruchomione zostaje centrum produkcyjno-logistyczne zatrudniające 550 osób. Główna siedziba GEALAN w niemieckim Oberkotzau jest wciąż ta sama, ale na przestrzeni lat architektura budynków bardzo się zmieniła.

Niemiecki producent stolarki budowlanej słynie nie tylko z autorskich technologii i innowacji, ale wzmacnia także swoją pozycję branżowego lidera w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego, zrównoważonego rozwoju i jakości (w 1995 r. opracował i wdrożył system zarządzania jakością zgodnie z międzynarodową normą DIN EN ISO 9001). Ponadto GEALAN opracował wytyczne dotyczące bezpieczeństwa pracy w swoich firmach. W całej Europie GEALAN zatrudnia ponad 1400 osób, zaś w 2020 roku firma osiągnęła roczne przychody w wysokości 245 milionów euro. 

GEALAN w Polsce – jak to się zaczęło?

Dziś główna siedziba grupy znajduje się w Oberkotzau w Górnej Frankonii, a centralnym miejscem produkcji i logistyki jest miejscowość Tanna w niemieckiej Turyngii. Ponadto GEALAN prowadzi produkcję i sprzedaż swoich profili z tworzyw sztucznych w 16 innych zakładach, m.in. na Litwie, w Rumunii i Polsce.

GEALAN Polska Sp. z o.o. w 1997 roku została wpisana jako spółka do rejestru handlowego, a jej skromne początki zaczęły się od uruchomienia magazynu w wynajmowanej przestrzeni. Około 5 lat później w Rzgowie w województwie łódzkim stanęły budynek administracyjny i centrum logistyczne. Potem już firma córka tylko się rozbudowywała. Co istotne, w Polsce (oprócz Rumunii) odbywa się właśnie od 2004 roku proces ekstruzji profili w zakładzie w Rzgowie.

Przełomem dla polskiej filii GEALAN był rok 2019, kiedy to rozpoczęła ona inwestycję zakrojoną na szeroką skalę: rozbudowę zakładu, przebudowę dotychczasowej infrastruktury oraz zmianę systemu informatycznego w logistyce. 

Od pół roku działa w Rzgowie nowoczesny magazyn o powierzchni 12 500 mkw. Mieszczą się tu również: specjalna strefa składowania rdzeni profili przeznaczonych pod okleinowanie, nowoczesna przestrzeń do komisjonowania profili. To czynniki, które zwiększają komfort pracy i jakość obsługi klientów.

Ale przede wszystkim polska firma córka kontynuuje politykę socjalną centrali. Projektując magazyn, zarząd wziął pod uwagę komfort pracy, dlatego obsługa magazynu odbywa się wyłącznie na nowych bezkolizyjnych wózkach widłowych. Zamontowano też dodatkowe świetliki, by zwiększyć w pomieszczeniu ilość światła.

W ramach opracowanych w niemieckiej firmie zasadach higieny i bezpieczeństwa pracy w Rzgowie zamontowano automatyczną instalacją tryskaczową, która stanowi zabezpieczenie podczas pożaru. Nowe centrum logistyczne (35 000 mkw.) jest doposażane w nowoczesny system informatyczny do obsługi systemów logistycznych. W hali ekstruzji powstało nowe, izolowane akustycznie pomieszczenie młynów, gdzie bezużyteczne profile są poddawane recyclingowi.

Gtratulujemy udanych inwestycji i za rok mamy nadzieję na wspólne wraz z GEALAN Polska świętowanie 25-lecia istnienia spółki.

Zobacz również

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...