Firmy z branży stolarki wsparły policyjnych kontrterrorystów

Autor: |Data publikacji:

Stowarzyszenie Dom Bezpieczny wraz z kilkoma koalicjantami zrealizowali projekt #RazemdlaBezpieczeństwa, w ramach którego Fundacji Wsparcia Policjantów został przekazany specjalistyczny sprzęt. Hydrauliczna wyważarka do drzwi wesprze działania Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji (SPKP) w Warszawie.

Branża dla bezpieczeństwa

W akcji #RazemdlaBezpieczeństwa w ramach Stowarzyszenia Dom Bezpieczny udział wzięły firmy: Abus, Aluplast, Krispol oraz Roto. Przekazanie darowizny w postaci specjalistycznego sprzętu odbyło się w dniu 18 września podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej.

Branża stolarki otworowej należy do jednej z najbardziej innowacyjnych, czego dowodem jest nadchodząca Wystawa Innowacji. Pokazane tam zostaną najnowsze osiągnięcia firm, w tym także te, które dotyczą zabezpieczeń przeciwwłamaniowych (więcej o wystawie na stronie: innowacje.forumbranzowe.com). Dzięki nim drzwi i okna są coraz trudniejsze do sforsowania. – To realna ochrona domu, ale wiemy, że za tak zabezpieczonymi drzwiami, jak w twierdzy, może się kryć niebezpieczny przestępca – zauważa Karol Klos, prezes Stowarzyszenia Dom Bezpieczny. Wprowadzane stale przez branżę nowinki techniczne rzeczywiście sprawiają, że nasze domy i mieszkania są coraz bezpieczniejsze. Niestety, czasem mogą one uniemożliwiać policji skuteczne przeprowadzanie akcji. Dlatego firmy z branży postanowiły wesprzeć tę służbę mundurową i sprezentować jej sprzęt, który umożliwi sprawne sforsowanie drzwi.

Warszawscy kontrterroryści

Hydrauliczna wyważarka do drzwi otwieranych na zewnątrz będzie wsparciem w codziennych działaniach Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie. – Jest to wydział niezwykle skuteczny. To są policjanci, o których bardzo mało się mówi, ale którzy bardzo dużo robią, i to w sposób niezwykle obrazowy. Często w telewizji widzimy nagrania tych policjantów, którzy w kominiarkach wchodzą po przestępców, wykorzystując specjalistyczny sprzęt. Między innymi taki, jaki dziś został przekazany – powiedział nam kom. Sylwester Marczak, rzecznik Komendanta Stołecznego Policji.

W 2018 r. warszawscy kontrterroryści przeprowadzili rekordową w kraju liczbę 279 akcji, z czego blisko 50 stanowiło sforsowanie przeszkód z użyciem specjalistycznego sprzętu. W pierwszym półroczu 2019 r. mają już za sobą około 180 realizacji. – Musimy pamiętać, że miasto stołeczne jest szczególnym miejscem, w którym krzyżują się szlaki przestępcze, jest duże zagęszczenie ludności, wiele potencjalnych miejsc ataku i osób szczególnie chronionych. Przy wielu realizacjach jednocześnie potrzeby sprzętowe stają się coraz większe – podkreśla kom. Sylwester Marczak. W działaniach SPKP kluczowym czynnikiem jest czas. Wyważarka umożliwia znaczne skrócenie szturmu i zapewnia bezpieczeństwo operatorom, którzy nie muszą stać w świetle drzwi, w których może znajdować się uzbrojony przeciwnik.

Branżowe wsparcie

Hydrauliczna wyważarka sprezentowana policji to profesjonalny sprzęt, którego zakup obostrzony jest wieloma warunkami. Nabycie go przez osobę prywatną jest niemożliwe. – To dla nas bardzo ważne wsparcie. Jeżeli drzwi są dobrze zainstalowane, to nie jest łatwo je sforsować. Czasem otwarcie drzwi zajmuje nam sekundy, ale zdarza się, że musimy się sporo namęczyć – tłumaczy kom. Krzysztof Funkiendorf, dowódca Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie. – W naszej jednostce posiadamy taki sprzęt, ale ma on już kilkanaście lat i jest już mocno wyeksploatowany. Trzeba jednak przyznać, że bardzo nam się przydał i zdał egzamin. Zależało nam, by nowy sprzęt spełniał te same zadania. To pewien paradoks, że firmy, które coraz lepiej zabezpieczają drzwi i okna, zakupiły nam sprzęt, który umożliwia policji ich otwarcie. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni fundatorom. Daje to nam dużo więcej możliwości, możemy forsować drzwi dużo szybciej i przy tym bezpieczniej dla nas – dodał.

Kontrterroryści w akcji

Choć głównym wydarzeniem konferencji było przekazanie wyważarki przez Stowarzyszenie Dom Bezpieczny i jego koalicjantów (Abus, Aluplast, Krispol, Roto), to organizatorzy przygotowali dla przedstawicieli mediów dodatkową atrakcję. Była nią prezentacja możliwości bojowych Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie, którego funkcjonariusze pokazali działania grupy bojowej oraz pirotechnicznej.

To kolejna akcja, w której przedstawiciele branży stolarki współpracują ze służbami mundurowymi. Wcześniej w ramach Domu Bezpiecznego przeprowadzali wspólnie z Policją oraz Służbą Więzienną projekty takie jak #ŚladWłamania czy #PoznajZłodzieja.

 

 

Zobacz również

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska zobowiązały się do współpracy na rzecz zrównoważonego budownictwa. Producenci stolarki drewnianej oraz szkła wspólnie, na bazie swoich technologii, stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym.

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Grupa Inwido, do której wśród producentów okien i drzwi należy m.in. Sokółka, opublikowała właśnie raport. Obejmuje on wyniki z drugiego kwartału roku 2024. Firma podkreśla, że powraca na ścieżkę wzrostu.

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy ogłosiła przejęcie Wesko Locks, kanadyjskiej firmy specjalizującej się w produkcji zamków elektronicznych i specjalistycznych.

1