Fala renowacji w UE musi przyspieszyć

Autor: |Data publikacji:

Dostawcy szkła uważają, że tempo wymiany starych okien jest zbyt wolne. Europejska fala renowacji powinna przyspieszyć.

W Unii Europejskiej około 75 proc. budynków nie jest wydajnych energetycznie. Wskazuje na to Glass for Europe, organizacja zrzeszająca producentów szła oraz europejskie związki firm branży szklanej. Według niej dla krajów Unii Europejskiej renowacja powinna być priorytetem.

W Europie powinno przyspieszyć tempo wymiany starych okien. Dzięki temu można uzyskać wiele korzyści, w tym spadek zużycia energii i potrzeby jej importu, co również przekłada się na bezpieczeństwo energetyczne. Członkowie organizacji, dostawcy szyb, uważają, że powinien także wzrosnąć poziom recyklingu szkła. Jeśli zwiększy się tempo renowacji, wpłynie to pozytywnie na branżę budowlaną, a także na rynek pracy, bo powstanie wiele nowych stabilnych miejsc pracy.

Podczas Tygodnia Renowacji, który rozpoczął się 15 stycznia, członkowie Komisji ds. Energii Parlamentu Europejskiego formalnie przyjęli porozumienie odnośnie do dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Jednak Glass for Europe uważa, że potrzebne są dodatkowe działania, by pobudzić rynek renowacji. Renowacja powinna stać wysoko w agendzie działań następnej Komisji Europejskiej. Organizacja także uważa, że należy również szybko opracować krajowe plany renowacji budynków w państwach członkowskich, aby uwzględnić wyższe ambicje.

Zobacz również

Fakro otwiera fabrykę w USA

Fakro otwiera fabrykę w USA

Fakro w USA uruchamia fabrykę schodów strychowych. Mieści się ona w miejscowości Elizabeth City w Karolinie Północnej.

XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu

XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu

W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.

„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują

„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują

Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.