Eksport stolarki z Polski stale rośnie

Red.: MR |Data publikacji: 2020-11-23

Eksport stolarki otworowej w tym roku wzrośnie o 3 proc. – tak szacują analitycy Santander Bank Polska. Jest to prognoza poniżej szacunków CAB, ale nadal optymistyczna dla branży stolarki.

Producenci okien i drzwi w Polsce zwiększyli w tym roku sprzedaż za granicę. Eksperci szacują, że w tym roku wzrost wartości eksportu stolarki będzie na poziomie 3 proc., a udział w sprzedaży może przekroczyć nawet 60 proc. W 2017 r. ten udział wynosił 55 proc. Głównymi odbiorcami polskich okien i drzwi są kraje europejskie, w tym Niemcy – ok. 34 proc., Francja 14 proc., Wielka Brytania 7 proc., Belgia 6 proc. i Włochy 6 proc.

Analitycy oceniają, że pandemia wpływa na pogorszenie sytuacji gospodarczej w wielu państwach. Dlatego coraz częściej klienci szukają produktów o niskich cenach. Okna i drzwi z Polski cieszą się opinią stosunkowo niedrogich przy dobrej jakości i dzięki temu rośnie ich popularność. Eksperci podliczyli, że po III kwartałach wolumen produkcji krajowej jest niższy o 5 proc. w stosunku do 2019 r. Jednak po 7 miesiącach poziom eksportu jest podobny, jak w roku ubiegłym, co szczególnie cieszy badaczy, biorąc pod uwagę trudny dla sprzedaży kwiecień i maj.

Polscy producenci nie szukają nowych rynków, jak wynika z analiz. Firmy po prostu zwiększają sprzedaż do swoich dotychczasowych kontrahentów, przede wszystkim w krajach Unii Europejskiej.

Precyzyjne dane dotyczące europejskiego rynku stolarki dostępne są już w raportach Centrum Analiz Branżowych w odniesieniu nie tylko do roku 2019, ale również do wyników I półrocza 2020. Tam również znajdują się prognozy wyników sprzedaży eksportowej branży okienno-drzwiowej na lata 2020/2021.

Zobacz również

Najlepsze wpisy z Pressroomu

Najlepsze wpisy z Pressroomu

Przedstawiamy subiektywną listę najciekawszych wieści z firm, które opublikowaliśmy w ostatnim czasie. Jednocześnie zapraszamy do lektury całego działu Pressroom, w którym można odkryć jeszcze więcej ciekawych treści.

Jak klienci indywidualni w Polsce kupują okna?

Jak klienci indywidualni w Polsce kupują okna?

Centrum Analiz Branżowych przygotowało nowy raport, który sprawdza, jak Polacy kupują okna. Analizie poddano ścieżki zakupowe inwestorów indywidualnych, od pojawienia się potrzeby, aż po wrażenia po zakupie.

Dni Budownictwa i Architektury 2021

Dni Budownictwa i Architektury 2021

W dniach 1-4 lutego 2021 r. odbywać się będą Dni Budownictwa i Architektury organizowane przez grupę MTP. Mają one wypełnić lukę po przeniesionych na listopad targach BUDMA.

1