W I kwartale tego roku eksport okien i drzwi wzrósł o ok. 3 proc. Natomiast w ostatnich tygodniach rośnie liczba firm budowlanych, które są zainteresowane ubezpieczeniami należności dla eksporterów.
Centrum Analiz Branżowych podaje, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku eksport okien i drzwi z Polski był wyższy o nieco ponad 3 proc. w porównaniu do roku 2019. Warto tu zaznaczyć, że w styczniu i lutym sprzedaż przebiegała bez zakłóceń. Producenci dopiero w drugiej połowie marca odczuli w swojej działalności efekty ograniczeń związanych z koronawirusem. Następne miesiące były trudniejsze, przedsiębiorcy stali się także ostrożniejsi jeśli chodzi o transakcje i formy płatności. Widać to było także na polskim rynku, gdzie firmy ograniczały na przykład udzielanie kredytów kupieckich.
Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) podaje, że od początku maja wzrosła liczba zapytań dotyczących ochrony należności w obrocie krajowym i zagranicznym. Zainteresowanie dotyczy także ubezpieczeń na rozwiniętych rynkach eksportowych: krajów Unii Europejskiej i OECD. Najwięcej umów ubezpieczeniowych w ostatnich tygodniach KUKE podpisało z firmami z branż: budowlanej, chemicznej i spożywczej.
Tagi
CABcentrum analiz branżowychcovid-19eksport stolarkikoronawiruskredyt kupieckiKUKEOECDubezpieczenie należnościUnia EuropejskaZobacz również
Fakro otwiera fabrykę w USA
Fakro w USA uruchamia fabrykę schodów strychowych. Mieści się ona w miejscowości Elizabeth City w Karolinie Północnej.
XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu
W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.
„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują
Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.