Eksport nadal siłą napędową polskich producentów drzwi

Red.: |Data publikacji:

Polscy producenci drzwi mają powody do zadowolenia. Podobnie jak w roku ubiegłym odnotowują oni znaczne wzrosty sprzedaż zagranicznej. Czy po raz pierwszy sprzedadzą więcej drzwi za granicą niż w Polsce?

Najnowsze dane o polskim rynku drzwi przynosi nam najnowszy raport przygotowany przez Centrum Analiz Branżowych. „Rynek drzwi w Polsce. Edycja 2021” to aktualne dane o produkcji drzwi, sprzedaży eksportowej i krajowej. Jak wynika z jego lektury, eksport był nie tylko siłą napędową rodzimej branży w 2020 roku, ale jest też nim w obecnym sezonie.

Rok 2019 zakończył się niewielkim spadkiem eksportu polskich drzwi, a był on poprzedzony dekadą corocznych wzrostów. Pierwsze półrocze 2020 roku również nie zapowiadało poprawy. Jednak znakomite wyniki II półrocza, w którym polskie przedsiębiorstwa wyeksportowały o 30 proc. więcej drzwi niż w analogicznym okresie roku 2019 spowodowało, że poprzedni sezon to wzrost sprzedaży zagranicznej o 13.3 proc. W ujęciu ilościowym oznaczało to 4,18 mln wyeksportowanych drzwi. Wartość eksportu zwiększyła się o ponad 14 proc. do 2,6 mld PLN (w walucie euro o niespełna 11 proc. ze względu na różnice walutowe). Co jednak najważniejsze, pierwsze półrocze tego roku to kolejne wzrosty sprzedaży zagranicznej polskich drzwi. W okresie od stycznia do czerwca 2021 roku wzrost eksportu wyniósł 30 proc.

Jak podaje Centrum Analiz Branżowych, eksport rośnie tak szybko, że w tym roku polscy producenci mają szansę sprzedać więcej drzwi zagranicą niż w Polsce. Chociaż najwięcej drzwi z Polski trafia na rynek niemiecki, w segmencie drzwi drewnianych klienci niemieccy plasują się na trzecim miejscu. Więcej drzwi z drewna trafia do Czech oraz na Słowację. W każdym z tych krajów sprzedano ponad pół miliona skrzydeł drzwiowych. W tych trzech krajach polscy producenci sprzedają ponad połowę drzwi z drewna.

Raport „Rynek drzwi w Polsce. Edycja 2021” to omówienie wyników branży drzwiowej w 2020 roku oraz wstępnych wyników produkcji w I półroczu 2021 roku, jak i prezentacja zmian cen na rynku w I półroczu 2021 roku i perspektywy na cały 2021 oraz 2022 rok. W dokumencie tym przygotowano także prognozę sprzedaży  drzwi w latach 2021-2022. Szczegóły oraz formularz zamówienia raportu dostępne są TUTAJ.

Zobacz również

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor oficjalnie otworzył w połowie stycznia nowy magazyn i nowe laboratorium. Budowa i wyposażenie obiektów trwało 19 miesięcy.

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor podliczył, że w 2022 r. firma zwiększyła produkcję o 13 proc. Udało się to m.in. dzięki większym mocom produkcyjnym.

To nie był zły sezon

To nie był zły sezon

Nastroje w branży nie są wcale złe, bo kolejne podwyżki cen uratowały wyniki finansowe. Nawet producenci drzwi drewnianych informują, że w swoich bilansach odnotują na koniec roku jednocyfrowe wzrosty przychodów.

1