Ekologiczne szkło nowym trendem w branży

Red.: |Data publikacji:

AGC Glass Europe już w tym roku rozpocznie produkcję szkła o obniżonym śladzie węglowym. Dzięki temu firmie uda się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 40 proc.

AGC Glass Europe opracowało technologię, dzięki której uda się wytworzyć szkło płaskie, emitując o 40 proc. mniej dwutlenku węgla w stosunku do standardowej produkcji. Firma poinformowała, że do końca tego roku będzie oferować nową gamę szkła o obniżonym śladzie węglowym (poniżej 7 kg CO2 na metr kwadratowy szyby o grubości 4 mm). Jest to krok w kierunku osiągnięcia zupełnej neutralności pod względem emisji CO2, AGC chce zrealizować ten cel do 2050 roku.

Produkcja nowego szkła w pierwszej kolejności odbywać się będzie w zakładzie AGC Glass Europe w Moustier w Belgii. Fabryka została już odpowiednio przygotowana, poza tym, jak informuje AGC, belgijski zakład znajduje się w dogodnym, centralnym położeniu, co ułatwia pozyskanie surowców, a także transport szkła do klientów. Piec w zakładzie w Moustier przeszedł niedawno remont, zastosowano tu nowoczesne technologie, takie jak elektroprzędzenie. Huta skorzysta z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, na dachu zakładu zainstalowane są panele fotowoltaiczne, przedsiębiorstwo ma też własną turbinę wiatrową. Ponadto do produkcji wykorzystywana będzie w połowie stłuczka. Elementem przyczyniającym się do obniżenia emisji Co2 jest także zoptymalizowany transport. Klienci belgijskiego zakładu znajdują się w odległości mniejszej, niż 250 km.

AGC wykorzysta doświadczenie zebrane w belgijskim zakładzie i stopniowo będzie wprowadzać nowe rozwiązania w kolejnych  zakładach. Następna w kolejności jest fabryka w Seingbouse we Francji. Produkcja szkła niskoemisyjnego rozpocznie się tam od początku 2023 r.

AGC jest kolejnym dostawcą szkła, który obniża ślad węglowy w procesie produkcyjnym. Na początku sierpnia informowaliśmy o tym, że firmie Saint-Gobain udało się osiągnąć zerową emisję CO2. Firma wykorzystała do produkcji także stłuczkę, a energia pochodziła ze źródeł odnawialnych. Na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

 

Zobacz również

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Po kilkuletniej przerwie po raz szósty zostały wybrane najlepsze okna i drzwi w Polsce w konkursie TopTen Hacks 2022.

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System podliczył wyniki za trzy kwartały bieżącego roku. Firma odnotowała wzrost wartości sprzedaży o 39 proc.

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC podliczył wyniki za trzy kwartały. Spółka jednocześnie informuje, że popyt na szkło w Europie spada, co wymaga korekt w działalności.

1