Eko-Okna ze spektakularnymi inwestycjami i prognozami

Red.: |Data publikacji:

Eko-Okna realizują ogromne inwestycje, których wartość przekracza 1-2 mld zł, co ma docelowo pozwolić producentowi z Kornic osiągnąć przychody na poziomie miliarda złotych miesięcznie! Ten rok ma zakończyć trzykrotnie mniejszymi, co i tak jest imponującym wynikiem.

 Kolejny rekordowy sezon?

Eko-Okna osiągnęły bardzo dobre wyniki w 2021 roku. Producent z Kornic zbliżył się do bariery 3 mld złotych przychodu, co oznaczało około 40 proc. wzrost względem sezonu 2020. Już trzy pierwsze kwartały 2021 roku zapowiadały znakomite wyniki (szczegóły). Część ubiegłorocznych wzrostów to skutek wysokich cen stolarki (na co wpływ miały rekordowe ceny komponentów do produkcji), ale producent podkreśla, że większy był też wolumen sprzedaży (+18 proc.).

Jak powiedzieli nam przedstawiciele firmy, ten rok ma przynieść kolejne rekordy. Eko-Okna prawdopodobnie przekroczą kolejną, nieosiągalną dotąd dla polskich producentów stolarki granicę!

Michał Maciejewski, dyrektor handlowy w firmie Eko-Okna:

Odnotowujemy bardzo dynamiczne wzrosty sprzedaży w tym sezonie a całoroczna prognoza zapowiada się równie dobrze. Jeżeli nie będzie żadnych nadzwyczajnych okoliczności, liczymy na wzrosty na poziomie co najmniej 30-40 proc. To oznacza, że sprzedaż przekroczy poziom 4 mld zł.

Nadal około 80 proc. przychodów producenta z Kornic generowanych jest przez sprzedaż zagraniczną. Firma nadal chce rozwijać się eksportowo, stąd też zapowiedziany udział w targach branżowych na Bliskim Wschodzie i nie tylko (m.in. w Egipcie, o czym pisaliśmy TUTAJ, Dubaju, Wielkiej Brytanii, Chicago i Las Vegas) Jednak największe oczekiwania firma ma względem rynku amerykańskiego. Jak powiedział nam Michał Maciejewski, Eko-Okna mogą w krótkim czasie kilkukrotnie zwiększyć sprzedaż na tamtejszym wymagającym rynku.

Miliardowe inwestycje

W związku z planowanym zdobywaniem nowych rynków, firma przeprowadza ogromne inwestycje, które mają znacząco zwiększyć moce produkcyjne. Eko-Okna budują właśnie dwa kolejne zakłady produkcyjne: w Kędzierzynie Koźlu (szczegóły) oraz Wodzisławiu Śląskim (więcej…). Każdy z nich ma mieć powierzchnię przekraczającą 100 tys. mkw. Producent zakontraktował już maszyny do produkcji stolarki PCW i aluminium oraz do zespalania szyb. Produkcja w nowych fabrykach ma się rozpocząć w drugiej połowie przyszłego roku. Dzięki tym inwestycjom moce produkcyjne zwiększą się z 8 do 18 tys. okien produkowanych na dobę. Poziom zatrudnienia wzrośnie z kolei z 10 do ok. 20 tys. pracowników. Choć firma nie podaje dokładnej wartości tych inwestycji, zdradziła nam, że przekroczą one 1 mld zł. Zostaną one sfinansowane z kredytów bankowych, a część maszyn będzie leasingowana. Jak powiedział w rozmowie z nami Michał Maciejewski, wskaźniki finansowe firmy są tak dobre, że firma nie ma problemu z zaciąganiem w bankach kolejnych zobowiązań.

Według dyrektora handlowego osiągnięcie przez Eko-Okna pełnych możliwości produkcyjnych we wszystkich zakładach pozwoli firmie wielokrotnie zwiększyć przychody. Według niego Eko-Okna mogłyby osiągać miesięczne przychody na poziomie 1 mld zł! To by oznaczało, że Eko-Okna miałyby szansę na tytuł największego producenta stolarki w Europie bez podziału na pojedynczych producentów i grupy okienne! Warto podkreślić, że producent z Kornic inwestuje nie tylko w moce produkcyjne – do floty tej firmy wkrótce ma dołączyć kolejnych 700 pojazdów! Poczyniono również inwestycje w maszyny do produkcji okien drewnianych.

Michał Maciejewski, dyrektor handlowy w firmie Eko-Okna:

Oknami drewnianymi będziemy się zajmować handlowo w najbliższych miesiącach. Za chwilę uruchamiamy także premierę okien na nowych profilach nowych marek. To pozwoli jeszcze bardziej umocnić naszą pozycję handlową.

Terminowość dostaw priorytetem

Eko-Okna nie ukrywają, że najistotniejszym celem jest dla nich dotrzymywanie krótkich terminów dostaw swoich produktów. Stąd utrzymywanie wysokich stanów magazynowych komponentów i szybkie reagowanie na sytuację na rynku surowców. Dobrym przykładem jest podjęcie natychmiastowych kroków w związku z sytuacją za naszą wschodnią granicą. Chwilę po rosyjskiej agresji na Ukrainę firma zrewidowała swoją listę dostawców surowców i zrezygnowała ze współpracy z przedsiębiorstwami z Rosji i Białorusi (importowała od nich m.in. drewno oraz stal), po czym w krótkim czasie rozpoczęła współpracę z alternatywnymi podmiotami. – Celem spółki jest bycie najszybszym w branży we wszystkich produktach oferowanych przez firmę – powiedział w rozmowie z nami Michał Maciejewski.

Zobacz również

Najwięksi producenci stolarki w USA

Najwięksi producenci stolarki w USA

W tym sezonie polska branża stolarki znacznie poprawiła swoje wyniki eksportowe na amerykańskim rynku, a ten ma ogromny potencjał. Może o tym świadczyć liczny „klub miliarderów” wśród tamtejszych producentów.

Dobre półrocze w Fart Produkt

Dobre półrocze w Fart Produkt

Fart Produkt minione półrocze zalicza do udanych. Dobre wyniki udało się osiągnąć m.in. dzięki wprowadzeniu nowych produktów do oferty.

Małkowski-Martech wycofuje się z NewConnect

Małkowski-Martech wycofuje się z NewConnect

Małkowski-Martech podsumował wyniki za drugi kwartał. Spółka odnotowała wzrost wartości przychodów, wyższe są także koszty. Podjęła też kroki, by wycofać się z rynku NewConnect.

1