EKO-OKNA stabilizują poziom zatrudnienia

Red.: RK |Data publikacji: 2019-09-17

Firma EKO-OKNA oficjalnie funkcjonuje na portalu GoWork, gdzie odpowiada na pytania i uwagi swoich pracowników. Tam właśnie poinformowała, że zakończono w firmie proces rekrutacyjny, co oznacza, że “na ten moment nie zatrudniamy żadnych nowych pracowników” – napisano.

Obecnie w Kornicach zatrudnionych jest 7000 osób, ale w związku z ostatnimi zmianami w zakładowym systemie wynagrodzeń, niezadowoleni pracownicy zaczęli się zwalniać. Jak informuje firma za pośrednictwem serwisu GoWork, są to przypadki jednostkowe: „Dementujemy wszystkie plotki odnośnie masowych zwolnień pracowników wszystkich hal, niechętne przedłużanie umów pracownikom po okresie próbnym, zapowiedziane odejścia ludzi, koszt przejazdu autobusem w wysokości 61 zł, masowe ograniczenia kosztów firmy itp.” . Mimo takiego dementi na GoWorku wrze, a wielu pracowników wyraża w komentarzach swoje niezadowolenie…

Na łamach prasy natomiast głos zabrał Mateusz Kłosek, który niedawno ponownie objął stanowisko prezesa zarządu. W wypowiedzi dla Pulsu Biznesu wyjawił, że: „Wśród pracowników o stażu ponaddwuletnim nie zauważamy większej niż dotychczas rotacji, ale młodsi odchodzą ostatnio częściej niż wcześniej”. Jego zdaniem optymalna na dziś wielkość zatrudnienia w Eko-Oknach powinna być na poziomie 6,5 tysiąca pracowników. Większym dylematem dla Kłoska jest spadek wydajności pracy i zmniejszenie dynamiki sprzedaży. Z tych powodów zmuszony został do skorygowania tegorocznych planów: wzrost przychodów zamiast 40 proc. wyniesie zapewne „tylko” 30 proc. A to oznacza na koniec roku przychody w wysokości ok. 1,5 mld zł. Według słów prezesa będzie bardzo dobrze, jeśli rok 2020 zamknie przychodami w wysokości 2 mld zł.

Większym kłopotem może się jednak okazać spadająca rentowność działalności. W ostatnich trzech latach, pomimo ogromnego wzrostu przychodów, wypracowywane zyski netto były tu z roku na rok nieznacznie co prawda, ale niższe. Na GoWork pojawiła się nawet plotka, że firma od kilku miesięcy odnotowuje straty – zarząd temu zdecydowanie zaprzecza. Prezes Kłosek mówi jedynie o niższym niż planowane 150 mln zł wyniku EBIDTA.  Natomiast zadłużenie Spółki rośnie zgodnie z planem:  z ubiegłorocznych 260 mln zł urosło obecnie do 350 mln zł, a na koniec roku wyniesie 400 mln zł. Jest to w naturalny sposób związane, jak powiedziano nam w Eko-Oknach, z prowadzonym obecnie szerokim programem inwestycyjnym.

Inwestując, liczyłem się z tym, że zysk będzie mniejszy niż w latach poprzednich. Przy tak znaczących inwestycjach najważniejsze jest, by firma jak najszybciej osiągnęła wysoki, minimum 90-procentowy poziom ich wykorzystania. Będzie to realne w 2020 r. – powiedział w Pulsie Biznesu prezes Eko-Okien.

Zobacz również

W.Schmitz zamyka oddział w Polsce

W.Schmitz zamyka oddział w Polsce

Werner Schmitz, producent akcesoriów do szprosów i ramek dystansowych, podjął decyzję o zamknięciu oddziału w Polsce. Firma widnieje w KRS jako spółka w trakcie likwidacji, jednak nie wystosowano jeszcze oficjalnego komunikatu na stronie internetowej czy social mediach.

Mercor odbudował już portfel zamówień

Mercor odbudował już portfel zamówień

Gdański Mercor, czołowa europejska firma segmentu zabezpieczeń ppoż., nie odczuł zanadto komplikacji sprzedażowych spowodowanych koronawirusem. Spółka odbudowała już ubiegłoroczną wartość portfela zamówień, ale też uruchomiła nowy kanał dystrybucji swoich produktów.

Wyniki w Selenie są satysfakcjonujące

Wyniki w Selenie są satysfakcjonujące

Selena podsumowała pierwsze półrocze. Grupa odnotowała spadek o 2,4 proc. Przychody wyniosły 602,17 mln zł w porównaniu do 617,15 mln zł.

1