Eko-Okna chcą wybudować własne osiedle!

Red.: PG |Data publikacji: 2019-08-28

Polski lider produkcji okien PCW, firma Eko-Okna zaprezentowała koncepcję osiedla, które miałoby być przeznaczone przede wszystkim dla pracowników firmy. Wstępny projekt zakłada budowę około trzystu domów na powierzchni kilometra kwadratowego.

Producent stolarki z Kornic zaprezentował wstępną koncepcję osiedla pracowniczego, które miałoby powstać w niedalekiej odległości od siedziby firmy. Za projekt odpowiada raciborska pracownia Toprojekt. Na razie nie ma przygotowanego terenu pod zabudowę, nie jest również znane rzeczywiste zapotrzebowanie na tego typu rozwiązanie mieszkaniowe. Wiadomo jednak, że takie osiedle mogłoby bardziej wiązać pracowników z firmą, co przy dzisiejszych problemach branży z niedoborem siły roboczej, mogłoby mieć kluczowe znaczenie.       

Czujemy się na siłach, jako firma, żeby zaproponować pójście w kierunku budowy i propozycji przede wszystkim dla pracowników, którzy zawsze będą mieli pierwszeństwo przy realizacji tego typu planów mieszkaniowych, ale również dla mieszkańców powiatu i regionu, żeby mogli z tej oferty mieszkaniowej skorzystać – powiedział podczas prezentacji Adam Wajda, dyrektor operacyjny Eko-Okien (do niedawna prezes zarządu, o zmianach na tym stanowisku pisaliśmy TUTAJ).

Wstępna koncepcja przewiduje zbudowanie na obszarze kilometra kwadratowego osiedla dla kilkuset rodzin. Miałyby to być domy atrialne, a poza budynkami mieszkalnymi przewidziano również niezbędną infrastrukturę. Na terenie osiedla miałyby się znajdować m.in. skwery, przedszkola, sklepy oraz lokale użytkowe.

Nie wiadomo, czy koncepcja osiedla pracowniczego Eko-Okien zostanie zrealizowana. Firma planuje przeprowadzić wśród swoich pracowników ankietę na ten temat, by poznać skalę zapotrzebowania na budynki i lokale mieszkalne. Jeżeli projekt zostałby zrealizowany, byłby unikatowym przedsięwzięciem w skali kraju. Dotychczas żadne polskie przedsiębiorstwo nie zdecydowało się na inwestycję mieszkalną o takiej skali.

Osiedle Eko-Okien wpisywałoby się w śląską tradycję. W regionie tym ponad stuletnie osiedla robotnicze są nieraz uznawane za perełki architektury i ciekawe atrakcje turystyczne. Mowa tu m.in. o osiedlu Nikiszowiec oraz Giszowiec w Katowicach, Borsigwerk w Zabrzu, czy Kaufhaus w Rudzie Śląskiej.

Materiał lokalnej telewizji kablowej na temat projektu osiedla:

 

Zobacz również

W.Schmitz zamyka oddział w Polsce

W.Schmitz zamyka oddział w Polsce

Werner Schmitz, producent akcesoriów do szprosów i ramek dystansowych, podjął decyzję o zamknięciu oddziału w Polsce. Firma widnieje w KRS jako spółka w trakcie likwidacji, jednak nie wystosowano jeszcze oficjalnego komunikatu na stronie internetowej czy social mediach.

Mercor odbudował już portfel zamówień

Mercor odbudował już portfel zamówień

Gdański Mercor, czołowa europejska firma segmentu zabezpieczeń ppoż., nie odczuł zanadto komplikacji sprzedażowych spowodowanych koronawirusem. Spółka odbudowała już ubiegłoroczną wartość portfela zamówień, ale też uruchomiła nowy kanał dystrybucji swoich produktów.

Wyniki w Selenie są satysfakcjonujące

Wyniki w Selenie są satysfakcjonujące

Selena podsumowała pierwsze półrocze. Grupa odnotowała spadek o 2,4 proc. Przychody wyniosły 602,17 mln zł w porównaniu do 617,15 mln zł.

1