Unia Europejska planuje, by do roku 2050 wszystkie budynki w Europie były bezemisyjne. Realizacja tego celu jest wyzwaniem, przed którym stoi sektor budownictwa i cały jego łańcuch wartości. Konfederacja Lewiatan przygotowała raport „Efektywność energetyczna budynków. Szanse i wyzwania dla polskich firm”, w którym szerzej nakreśla jaka rzeczywistość czeka rynek renowacji w kolejnych latach.
Walka z globalnym ociepleniem, a w szczególności zatrzymanie wzrostu średniej temperatury na Ziemi na poziomie nie większym niż 2°C
wymaga zdecydowanych działań, a jednym z nich jest przekształcenie
zasobu budowlanego w obiekty bezemisyjne. Ambicją Unii Europejskiej jest, by wszystkie budynki w Europie były bezemisyjne do roku 2050. Osiągnięcie tego celu jest wyzwaniem, przed którym stoi sektor budownictwa i cały jego łańcuch wartości.
Jak czytamy w raporcie, realizacja zakładanego przez Falę renowacji tempa termomodenizacji wymaga mobilizacji wielu interesariuszy związanych z rynkiem budowlanym: producentów materiałów budowalnych, firm wykonawczych, audytorów energetycznych, instytucji finansowych, a także właścicieli budynków, którzy będą odpowiedzialni za inicjowanie i realizowanie robót budowalnych. Przedsiębiorstwa produkcyjne muszą być gotowe na zwiększone zapotrzebowanie na materiały budowlane, produkcję efektywnych urządzeń i instalacji wykorzystywanych w budynkach. Firmy budowlane powinny zaś sprostać wyzwaniu przeprowadzenia zakładanej liczby
termomodernizacji.
Jak twierdzą autorzy raportu, dostosowanie zasobu budowlanego w Polsce do standardu bezemisyjnego wymagać będzie przeprowadzenia około 7,5 mln termomodernizacji, w tym 4,7 mln termomodernizacji głębokich. Autorzy wymieniają także około 6,9 mln źródeł ciepła na urządzenia i instalacje bezemisyjne, takie jak pompy ciepła, elektryczne grzejniki i maty grzewcze oraz węzły cieplne zasilane z efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych. Szacuje się, że realizacja tych inwestycji wymagać będzie poniesienia 1,54 bln zł do roku 2050.
W opracowaniu Konfederacji Lewiatan poddano charakterystyce istniejące zasoby budowalne w Polsce oraz nakreślono potrzeby związane z poprawą ich efektywności energetycznej. Omówiono również nowe unijne regulacje prawne, będące efektem przyjętej w 2019 r. strategii Europejskiego Zielonego Ładu.
Zachęcamy do lektury całego raportu Konfederacji Lewiatan.
Zobacz również
Nowe „Vademecum: montaż stolarki” dostępne na naszym portalu
„Vademecum: montaż stolarki” to praktyczny przewodnik po aktualnych standardach i technologiach montażu okien, również wielkogabarytowych.
Już niedługo webinarium IT W STOLARCE – szybkie wdrożenia, realne korzyści
Już we wtorek, 24 czerwca, wspólnie z Miquido zorganizujemy dla Was webinarium "IT w stolarce - szybkie wdrożenia, realne korzyści". Opowiemy Wam jak szybko i bezpiecznie wymienić system IT, który wspiera zarządzanie i produkcję.
Relacja z jubileuszowej edycji targów R+T Asia 2025
W dniach 26–28 maja w Szanghaju odbyła się 20. edycja targów R+T Asia. Tegoroczna odsłona wydarzenia zbiegła się z 60-leciem globalnej marki R+T.