Dwa razy więcej wniosków o wymianę stolarki

Autor: |Data publikacji:

Jednym z wykładowców wiosennego spotkania Forum 100 był Daniel Markiewicz, dyrektor w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jako osoba odpowiedzialna za realizację programu Czyste Powietrze wśród właścicieli domów jednorodzinnych, zaprezentował dotychczasowe efekty działań programu i ich konsekwencje dla branży okienno-drzwiowej.

Dotychczasowe rezultaty działania programu Czyste Powietrze to ponad 600 tysięcy złożonych wniosków i 13 mld zł dotacji przyznanych na cele termomodernizacji budynków jednorodzinnych.  Do końca 2022 roku niemal 130 tys. wniosków uwzględniało wymianę okien o łącznej powierzchni ponad 2,4 mln mkw. Jeśli idzie o wymianę drzwi to złożono do końca ubiegłego sezonu 136,4 tys. wniosków na drzwi o łącznej powierzchni niemal miliona mkw. To ogromne ilości, a przecież stolarka nie była dotychczas priorytetem programu, bo była wymiana „kopciuchów”. Sytuacja zmieniła się w bieżącym roku, kiedy to od stycznia akcenty termomodernizacji stawiane są na okna, drzwi i ocieplenia ścian i stropów.

Wobec  takiej sytuacji powstała branżowa Koalicja Termomodernizacji, która postawiła sobie za cel wykształcenie setek dilerów okienno-drzwiowych, aby byli kompetentni w obsłudze klientów, chcących skorzystać z dotacji na wymianę stolarki. Działania te już dzisiaj przynoszą efekty w realizacjach remontowych. Najnowsze statystyki, zaprezentowane na Forum 100 przez Daniela Markiewicza, pokazują stały postęp w liczbie wniosków wpływających do Wojewódzkich Funduszy. O ile pod koniec ub. roku wpływało ich średnio 2-2,5 tysiąca tygodniowo, o tyle liczba ta rośnie z miesiąca na miesiąc, a już pod koniec kwietnia osiągnęła wartości 4-5 tysięcy wniosków w każdym tygodniu. Oznacza to, że liczba wniosków o dotację do termomodernizacji w ciągu 4 miesięcy zdołała się podwoić. Z rozmów z osobami składającymi wnioski w imieniu beneficjentów wiadomo, że znacząco wzrosła w nich liczba wniosków uwzględniających wymiany okien, drzwi i bram. Polacy chcą wymieniać stolarkę na lepszą, energooszczędną.

W swoim wystąpieniu na spotkaniu Forum 100, dyrektor Markiewicz zapowiedział też działania dla powołania tzw. operatorów. W zamyśle NFOŚiGW mają to być doradcy identyfikujący potencjalnych odbiorców pomocy na terenie gminy, mających szczególne potrzeby w zakresie realizacji inwestycji. Będą oni oceniać w trakcie wizyt u potencjalnego wnioskodawcy stan budynku i kompleksowo pomagać przy złożeniu wniosku o dofinansowanie, wspierać w realizacji inwestycji i pomagać w jej rozliczeniu. Planowane są też działania mające na celu rozbudowę instrumentu prefinansowania z udziałem operatorów.

Naturalnymi kandydatami na Operatorów są doradcy ds. dotacji, wykształceni przez Koalicję Termomodernizacji. Oni już dzisiaj składają wnioski w imieniu klientów, zapewniają im ekipy wykonawcze i pomagają otrzymać dotację. Działają w całej Polsce, w każdym województwie, a kontakt z nimi można uzyskać na stronie Koalicji (www.dotacjenaokna.pl).

Zobacz również

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.