Dwa lata stagnacji

Red.: |Data publikacji:

Coraz wyższe oprocentowanie kredytów budowlanych, rosnące koszty realizacji oraz spowolnienie gospodarcze – to główne wyzwania stojące przed branżą gospodarczą. Niemiecki instytut Ifo przedstawił właśnie wstępną ocenę europejskiego rynku budowlanego na najbliższe sezony.  

W sezonach 2021 oraz 2022 odnotowano solidne wzrosty w europejskim sektorze budowlanym (odpowiednio +5,8 proc. i +3,0 proc.). W roku 2023 prawdopodobnie również uda się uniknąć spadków, choć rynek ma znajdować się w stagnacji. Powolny wzrost przewidywany jest w roku 2025, w którym przewidywane są niewielkie wzrosty na poziomie 1 proc. Siłą napędową tego trendu mają być działania państw z zakresu termomodernizacji w budownictwie naziemnym oraz duże inwestycje w sektorze mieszkaniowym i infrastrukturalnym. Od 2024 roku perspektywy gospodarcze mają ulec poprawie.

Ludwig Dorffmeister, specjalista ds. badań budownictwa i nieruchomości w Ifo Institut:

Europejska branża budowlana korzysta przede wszystkim z rosnącego popytu na budownictwo we Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Wzrost wynosi tam od dwóch i pół do prawie siedmiu procent. Ogólnie rzecz biorąc, rynek powinien wzrosnąć o około 26 miliardów euro do 2025 r.

Jak wyglądają perspektywy  naszego zachodniego sąsiada, kluczowego rynku dla eksportu polskiej stolarki? Po dwóch słabych latach niemiecka produkcja budowlana w najlepszym razie nieznacznie wzrośnie w 2023 r. Budownictwo niemieszkaniowe w końcu nie powinno już w bieżącym roku odnotować strat po wcześniejszej korekcie rynkowej. W trakcie ożywienia gospodarczego i po przetrawieniu szoku inflacyjnego, najpóźniej do 2024 r. ma nastąpić ponowne ożywienie m.in. w budownictwie komercyjnym i użyteczności publicznej. Na rok 2025 analiza rynku przewiduje, że zakres prac budowlanych w przypadku nowych i istniejących budynków niemieszkalnych w Niemczech będzie o ok. 1 proc. większy niż w 2022 roku.

Zobacz również

„Mieszkanie na Start” się opóźni?

„Mieszkanie na Start” się opóźni?

Od początku stycznia nie są już przyjmowane wnioski na dotacje w programie „Bezpieczny kredyt 2%”. W to miejsce zapowiadany jest program „Mieszkanie na start”.

Niemiecki producent osłon wprowadza zmiany personalne

Niemiecki producent osłon wprowadza zmiany personalne

Dotychczasowy dyrektor zarządzający Hella Deutschland i Hella Holding, Christian Schaller, w całości skoncentruje się na zarządzaniu grupą. Jego działalność ma objąć również zagraniczne spółki.

Selena opublikowała wyniki finansowe za rok 2023

Selena opublikowała wyniki finansowe za rok 2023

Grupa Selena przedstawiła raport dotyczący wyników finansowych za rok 2023. Sprawozdanie wskazuje na znaczne zmniejszenie zysku netto z działalności, wobec 2022 r. Spadek objął również przychody ze sprzedaży.

1